Görüntülemekte olduğunuz etkinliğin tarihi geçmiştir.
Güncel etkinliklerimizi görmek için lütfen tıklayın.

EMPATİNİN GÜCÜ

Kolaylaştırıcı: Aykut Atasay

''İnsanlar empatiye açlar, nasıl isteyeceklerini bilmiyorlar.''
Marshall Rosenberg

Başkalarını ötekileştirmeden kendi adınıza konuşmak ister misiniz? Duygularınızla daha fazla bağlantıda olmayı? Peki ya ebeveynlerinizi, arkadaşlarınızı, sevgilinizi daha iyi dinleyebilmeyi?

İçinde canlı olanı tam ifade edebilmek, biri tarafından duyulmak, anlaşılmak ve bir başkasını gerçekten dinleyebilmek ilişkilerdeki en tatmin edici unsurlar. Aynı zamanda da gerçekleştirmesi en zoru. Yetiştirilirken ne hissettiğimizi, bizim için neyin değerli olduğunu ifade edecek sözcükleri seçmeyi ve kullanmayı öğrenmedik. Çatışma anlarında suçlamaya başvurmadan, savunmaya geçmeden, yanlış anlaşılmalara mahal vermeyecek bir iletişim yolunun özlemini duyuyoruz.

Kullandığımız dil nasıl düşündüğümüzü, hissettiğimizi ve eylemlerimizi belirler. Marshall Rosenberg, Şiddetsiz İletişim'i (NVC) 50 yıl önce geliştirirken insanın özü olan şefkati ortaya çıkaracak iletişim becerilerini keşfetti. Ben de bu seminerde, iki yıldır eğitimini aldığım ve uyguladığım Şiddetsiz İletişim'den esinlenerek sizlere doğru ve yanlışın, haklı ile haksızın ötesinde birbirimizin insanlığını görebilmemizi sağlayacak araçları sunacağım.

Seminerde,

* Yargılarınızın size aslında ne söylemek istediğini keşfedecek,
* Duygularınızla ve ihtiyaçlarınızla bağlantı kurmayı öğrenecek,
* Birini suçlamadan, yargılamadan kendi gerçekliğinizi dürüstlükle ifade edecek,
* Öğüt verme, teselli etme, üste çıkma yada birini kurtarmaya çalışmak yerine, bir başkasını empati ile dinleyecek,
* İç barışı bozulmuş kişileri kendilerini daha çok anlamalarına destek verecek,
* Herkesin ihtiyaçlarının gözetildiği, kaybedenin olmadığı bir iletişim akışını sağlayacak yeni bir bilinci ve teknikleri öğreneceksiniz.

Empati, insanlığın 21. yüzyılda edinebileceği en önemli yetkinlik olarak adlandırılıyor. Empatik iletişimi ailenizde, işyerinizde, okulda, sokakta, kısacası her an her yerde kendinizle veya bir başkasıyla bağlantınızı derinleştirmek için kullanabilirsiniz. Sizi, bilinçli bir biçimde başkalarının ve kendimizin iyiliğine katkıda bulunmaya hizmet eden bu nitelikle tanışmaya ve onu öğrenmeye davet ediyorum.

Bu semineri, insanların barış içinde bir dış dünya kurmasını ve sürdürebilmesini mümkün kılacak bir iç dünya yaratmalarını sağlamalarına katkıda bulunmak için yapıyorum.

Tarih: 7 Kasım 2015, Cumartesi

Saat: 12:45-19:15

Katılım Ücreti: 180 TL + KDV

*Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için sayfanın aşağısındaki kayıt formunu doldurabilirsiniz.Biyografi

Güneş burcu İkizler, yükseleni Akrep dünyaya gelmiş biri olarak hayatta beni canlı tutan motivasyonlar merak, araştırmak, paylaşmak ve bireysel/toplumsal değişime katkıda bulunmak. Bundan sebep ki üniversite yıllarımda Siyaset Bilimi, Sinema, Modern Türkiye Tarihi ve Kadın Çalışmaları üzerine eğitim gördüm ve birçok sosyal harekette aktif rol aldım. Özellikle, Türkiye'deki homofobi ve transfobiyi görünür kılmak adına video ve belgesel işleri ürettim. Eylemliliğin getirdiği dışadönüklük, isyan ve çaresizliğin tam sigortalarımı attırdığı sırada yoga ve meditasyonla karşılaştım. Kısa süre sonra Cihangir Yoga'da iletişim kısmında çalışmaya başladım, aynı zamanda Temel, Vinyasa, Yin, Restoratif ve Yoga Terapi (devam ediyor) hocalık eğitimlerine katılma fırsatı buldum. Rebekka Haas Çetin'le ''Zeynep Çelen ile Temeller'' DVD'sinin çekim ve kurgu sürecinde emek verme şansım oldu. İki yıldır da, sertifikalı bir eğitmen olmak için baş koyduğum Marshall Rosenberg'in Şiddetsiz İletişim bilincini yaşamıma entegre etme ve çevremle paylaşma sürecini yaşıyorum. Şiddetsiz İletişim Topluluğu'nda gönüllü olarak çalışıyorum.

Son dört yılım durmayı, dinlemeyi, şükretmeyi ve hayatta neleri kontrol edebileceğimi öğrenmekle geçiyor. Sosyal hareketlerdeki yıllarım dışarıyı, yoga, Budizm, meditasyon ve Şiddetsiz İletişim'le geçen yıllarım da kendimi tanıdığım yıllar oldu. Şimdi, bu deneyimleri birleştirme ve sunma, birlikte paylaşırken de öğrenme zamanı benim için. Hayalim ve uğraşım ise kimsenin kaybetmediği bir dünya deneyimleyebilmek.


Etkinlik Bilgiler

  • Yer: NEFESS YOGA