Görüntülemekte olduğunuz etkinliğin tarihi geçmiştir.
Güncel etkinliklerimizi görmek için lütfen tıklayın.

Kontak Doğaçlama'yan Kalmasın!


Defne Erdur’un yönlendireceği 3 dersten oluşan bu Tanışma Atölyesi'nde temel Kontak Doğaçlama prensipleriyle oynayacağız. Kontak’la tanışsak da beden hafızamızı tazeleyeceğiz. Özgür doğaçlama yaklaşımları da hareket alanımızı bilinçle şekillendirmemize yardımcı olacak.

KONTAK DOĞAÇLAMA NEDİR?


1970′lerin başında Steve Paxton’un hareket araştırmalarının sonucunda ortaya çıkmış bir çağdaş dans tekniğidir. Bugün binlerce profesyonel ve amatör dansçı tarafından pratik edilen Kontak Doğaçlama; minimum bir eşle, eğlenceli bir şekilde dans etmeyi önerir. Duyular ve duyumsamalar aracılığı ile yer, yer çekimi, momentum ve başka bedenleri algılayarak, onlarla kontakta kalarak; sağlam, dengeli duruş ve hareketler, ağırlık paylaşımları, sürprizli devinimler ve mekan farkındalığı ile neredeyse oyun oynamanın yollarını arar.

Doğaçlama yapılan bu dansta spor, estetik, hareket ve oyun felsefeleri bir arada işler. Dans, daha çok hareket eden bir bilmece gibidir. Kimsenin önceden ne olacağını bilemediği, her şeyin anda geliştiği bu dans, fiziksel bir sohbet niteliği taşır.

Meditatif ve sessiz olandan, yüksek enerjili ve akrobatik formasyonlara kadar geniş bir hareket alanına gebedir. Kişilerin rahat, esnek, beklenmedik durumlara açık ve hazır olmaları; meraklı, sabırlı yaklaşımlar geliştirmeleri gereken Kontakt Doğaçlama, hayata dair de pek çok ipucu taşır.

Paylaşmak, güvenmek, birlikte yaratabilmek yani takım olabilmek; dinleyebilmek, hareketsizliğe, sessizliğe yer açabilmek yani sabretmek gibi hayatımızda da ihtiyaç duyduğumuz birçok niteliği kazanabilmek yolunda ışık tutar.

Detaylı bilgi için: ci-turkey.org

 

ATÖLYE AKIŞI:

22 Eylül - 20:15 – 21:45
Katılımcıların rahat ve güvenle hareket etmeleri için beden farkındalığı çalışmalarıyla başlayan ilk çalışma kendini, eşini ve iki beden arasındaki fiziksel ilişkiyi dinleme çalışmalarıyla devam edecek. Dans akışında yerle olan ilişkimiz gözden geçirilecek.

29 Eylül - 20:15 – 21:45
İkinci çalışma kontak kurmanın inceliklerini hatırlayarak başlayacak ve kontakta kalmanın farklı prensipleri ile devam edecek. Eşle birlikte mekana açılma çalışmaları çalışmanın oyunlarını belirleyecek.

6 Ekim - 20:15 – 21:45
Atölyenin üçüncü buluşmasında ise akış ve kontağı korumaya yönelik egzersizler, ağırlık paylaşımı çalışmaları ve merkezden hareket odak noktaları olacak. Eşler biraz daha risk almaya teşvik edilecek, Kontak Doğaçlama bilmeceleri araştırılacak.


KATILIM ÜCRETİ:

*Tanışma Atölyesi 3 ders: 135 TL + KDV (Nefess Yoga üyelerine ve öğrencilere 120 TL +KDV)

*Tek ders: 50 TL +KDV
İlk derse tanışmak için gelip tek ders ücreti ödeyerek girilebilir.

*Atölyeye katılmak için sayfanın altındaki kayıt formunu doldurabilirsiniz.

DEFNE ERDUR HAKKINDA:


Sosyolog ve dans sanatçısı olarak Performans Sanatları, Terapi ve Eğitim alanlarında çalışmaktadır. Yıllardır süregiden beden ve hareket odaklı çalışmalarının yanı sıra 2010 yılında Uludağ Üniversitesi & Aura Psikoterapi Merkezi “Sanatla Terapi ve Yaratıcılık Programını” tamamlamıştır. 2007 yılından beri Derin Bağ Doku,Tetik Nokta, Reflexoloji gibi beden terapileri ve travma sağaltım alanında aktif olarak çalışmaktadır.

2010 yılına kadar Transit Festival’in koordinatörlüğünü de yürütmüş olan Defne 2006 yılından beri Kontak Doğaçlama’nın Türkiye’de yaygınlaşması ve gelişmesi için çalışmaktadır. Kendisi bu alanda Nancy Stark Smith, Dany Lepkoff, Kirstie Simson, Martin Keogh ve Frey Faust ile uzun yıllar çalışmış; Andrew Harwood, Malcolm Manning, Alicia Grayson, Ray Chung, Nita Little’dan da eğitimler almıştır. Kontak Doğaçlama’nın yanı sıra Deneyimsel Anatomi, Skinner Release, Somatik Deneyimleme, Bones For Life ve Otantik Hareket alanlarında da çalışmalarını sürdürmektedir.


MSGSÜ Çağdaş Dans ASD Öğretim Görevlilerinden, ÇATI eğitmenlerinden ve Türk-Fransız ortaklığı Doğaçlama Müzik ve Dans Grubu KAROSRİ sanatçılarındandır. Bugün Uluslararası Viyana Dans Festivali ImPulsTanz’ta Türkiye’yi temsilen düzenli olarak atölyeler vermekte, kazandığı burslar ve aldığı davetlerle eğitim vermek ve performanslar gerçekleştirmek üzere Avusturya, Fransa, İsviçre, Almanya, Yunanistan, Ermenistan, Mısır, Malezya, Tayland gibi birçok ülkede çalışmaya devam etmektedir. Çağdaş Dans eğitmenlerinin uluslararası platformda mesleki paylaşımlarını gerçekleştirdikleri; bilgi paylaşım arşivi idocde.net sitesinin kurucularındandır ve sitenin editörlüğünü yürütmektedir.

Terapötik çalışmalarına ise psikologlar, sosyal hizmet uzmanları ve doktorlarla işbirliği içerisinde çalışarak devam eden Defne, bugüne kadar kanserli kadınların, fiziksel ve zihinsel engellilerin, büyük şehirlere göçle gelen ailelerin çocuklarının fiziksel ve psiko-sosyal gelişimine destek olmayı amaçlayan farklı projelerde ve WinPeace, Sınırların Ötesinde ve PeaceRevolution gibi barış projelerinde yer almaktadır. Kendisi Elim Sende Derneği’nin kurucu yönetim kurulu üyelerinden ve eğitmenlerindendir.

 
Etkinlik Bilgiler

  • Yer: Nefess Yoga