Görüntülemekte olduğunuz etkinliğin tarihi geçmiştir.
Güncel etkinliklerimizi görmek için lütfen tıklayın.

Kaula Yoga, Tantrik bir yoga sistemidir. Kaula Tantra sisteminin parçaları olan asana, pranayama ve bandha çalışmaları prana sistemini dengeleyerek kişilerin hızla rahatlayıp dinginleşmelerini sağlar. Kaula āsana serisi yaklaşık 1,5 saat süren, yavaş, tamamen içe dönük bir āsana serisidir. Yaşam kuvveti prana'nın bedendeki akışını düzenleyerek geleneksel Hint tıbbı Ayurveda'da bahsedilen üç temel beden enerjisini aynı anda dengelediği için adı Tri-Dosha dengeleyici seri olarak da geçmektedir. İnsanın kendisiyle ve başkalarıyla rekabet etmediği, yoga felsefesiyle uyumlu bu āsana çalışması, bilinci de yavaş yavaş devreden çıkarmayı hedeflediği için hareketli bir meditasyon oturumu olarak da görülebilir. Bu 5 günlük atölyenin amacı katılımcıların Kaula Tantra sisteminin parçaları olan asana, pranayama ve bandha çalışmalarını kendi başlarına uygulayabilecekleri şekilde öğrenmelerini sağlamaktır.

Tantra Kısaca Nedir, Ne Değildir?

Günümüz yoga pazarında salt cinselliğe indirgenmiş temsillerinin aksine, Tantra Hindistan’da bugüne kadar yeşermiş en zengin özgürleşme yollarından biridir. Yarattığımız zihinsel kalıplar ve tutunduğumuz gerçek dışı kimlikler yüzünden kendimize çektirdiğimiz acıdan özgürleşmenin yanı sıra, beden ve zihni hakir görmeden, olan her şeyle uyumlu bir hayat yaşamak da Tantra yolunun amaçlarındandır. Yani Tantra felsefesine göre, günümüz insanı özgürleşmek için yaşadığı hayatı bırakıp kendini bir manastıra kapatmak zorunda değil!

Tantra, Sufizm ve Spinozacılık gibi monist bir felsefe ve yoldur. Monizm, yaratanla yaratılan arasındaki hiyerarşiyi ve ayrımı reddeden ve tüm oluşun tek bir özün/mutlağın/Allah’ın bir ifadesi olduğunu savunan, dolayısıyla iyi/kötü, güzel/çirkin gibi ikiliklerin de gerçekliğini sorgulayan bir dünya görüşüdür. Öncesindeki yoga geleneklerinin aksine yaşamı dışlamadığı, zihni ve bedeni alt edilmesi gereken ilüzyonlar olarak görmediği için, Tantra döneminde prana, kundalini ve çakra sistemleri gibi yaşamsal kuvvet ve enerjiler çokça araştırılmıştır. Āsana, pranayama ve bandha çalışmaları Tantra döneminde yeşermiştir. Ardından gelen ve modern stüdyo yogasının temeli olan Hatha yoga geleneği de, Tantra çalışmalarının sadeleştirilmiş bir hali olarak görülebilir.


Kaula Yoga Nedir?

Bu atölyede beş güne yayarak bütünsel bir şekilde öğreneceğimiz Kaula Yoga da Tantrik bir yoga sistemidir. Kaula Yoga sisteminin parçaları olan āsana, pranayama ve bandha çalışmaları, prana sistemini dengeleyerek kişilerin hızla rahatlayıp dinginleşmelerini sağlar. Kaula āsana serisi, yaklaşık 1,5 saat süren, yavaş, tamamen içe dönerek uygulanan bir āsana serisidir. Yaşam kuvveti prananın bedendeki akışını düzenleyerek geleneksel Hint tıbbı Ayurveda'da bahsedilen üç temel beden işlevini birden dengelediği için adı Tri-Dosha dengeleyici seri olarak da geçmektedir. İnsanın kendisiyle ve başkalarıyla rekabet etmediği, Tantra felsefesiyle uyumlu bu āsana çalışması, bilinci de yavaş yavaş devreden çıkarmayı hedeflediği için hareketli bir meditasyon oturumu olarak da görülebilir.

Bu 5 günlük atölyenin amacı katılımcıların Kaula Tantra sisteminin parçaları olan āsana, pranayama ve bandha çalışmalarını kendi başlarına uygulayabilecekleri şekilde öğrenmelerini sağlamaktır. Bunun yanı sıra atölye boyunca yogik yaşam tarzı ve Tantra felsefesi üzerine kısa paylaşım ve sohbetler de yapacağız.


Atölyeye Kimler Katılabilir?


Hareket kısıtlayıcı veya henüz iyileşmemiş bir sakatlığı olmayan ve hamile olmayan herkes bu çalışmaya katılabilir. Salt āsana çalışmasının ötesinde bütüncül ve geleneksel bir yoga sistemiyle tanışmak isterseniz, atölyemize bekleriz. 


Tarihler:8-12 Mayıs 2017/ 13:30-16:30*
*Ücretsiz Tanıtım dersi: 5 Mayıs 2017 / 14:30-16:00

Ücret: 300 TL+ KDV

Eğitmenler: Bade Okçuoğlu ve Emre Can Sarısayın

Sorularınız varsa lütfen bize ulaşın:


Emre Can Sarısayın - emrecans@gmail.com

Bade Okçuoğlu - badeokcuoglu@gmail.com


Atölyeye kaydınızı kesinleştirmek için 1 Mayıs tarihine kadar atölye ücretini ödemeniz yeterlidir. (5 Mayıs'taki tanıtım dersi sonrası da kayıt olabilirsiniz.)

Rezervasyon için 0216 550 03 00 nolu numaradan bizi arayabilir ya da aşağıdaki kayıt formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.


Bade ve Emre Can kimdir?

Sosyoloji ve fizik yüksek lisanslarının ardından, antropoloji ve fizik felsefesi alanlarında doktoraya başvurmak üzereyken 2014 yılında hayatlarımızı başka bir yolda akıtmaya karar verdik. Hindistan’da altı hafta boyunca iki farklı okulda Iyengar stilinde asana çalışması yaptık. 2015'te Nefess Yoga'da Devrim Akkaya'nın 200 saatlik Yin Yoga eğitmenlik eğitimine katıldık. 2016’da İstanbul'da olduğumuz birkaç ay boyunca Nefess Yoga'da masallı yin yoga ve meditasyon dersleri verdik. 2016 yazında Arzu ve Yağmur'la beraber Aydın, Güllübahçe’deki ufak otelimizde bir yoga kampı düzenledik. 2017'de Tayland'da deneyimli bir yogi ve osteopat olan Oren Dotan'ın 50 saatlik Yoga Anatomisi ve Hizalama kursuna ve Hindistan'da geleneksel bir Tantra Yoga okulu olan Shri Kali Ashram'da 300 saatlik Kaula sistemi eğitimine katıldık. 2015'ten beri Vipassana meditasyonu hayatımızın önemli bir parçası oldu. Son dört yıl boyunca birçok modern yoga stilini denedik ve asana çalışmasını sadece fiziksel boyutuyla ele alan stillerden gitgide uzaklaştığımızı fark ediyoruz. Şu anda Sanskrit dili ve Tantrik Şaivizm geleneği üzerine çalışmaları olan yogi ve akademisyen Hareesh Wallis’le Şaiva Tantra geleneğinde 6 aylık yoğun bir programa ve bu programın parçası olarak 150 saatlik Yoga Felsefesi eğitimine devam ediyoruz. Yoga’yı yalnızca bir beden çalışması, kariyer veya yeni bir kimlik olarak değil, bir özgürleşme bilimi ve hayat yolu olarak görüyoruz ve yaşamaya çalıştığımız haliyle paylaşmak istiyoruz.


Etkinlik Bilgiler

  • Yer: Nefess Yoga