Görüntülemekte olduğunuz etkinliğin tarihi geçmiştir.
Güncel etkinliklerimizi görmek için lütfen tıklayın.

Kontak Doğaçlama egzersizleriyle bedenimiz ve hareket olasılıklarımızı araştıracağımız, ağırlık paylaşımı, güven ve dinleme üzerine yapacağımız çalışmalar temelinde doğaçlama dans edeceğiz.

Özgür doğaçlama yaklaşımları da hareket alanımızı bilinçle şekillendirmemize yardımcı olacak.

Kontak Doğaçlama temelleri ve pratikleri üzerinde çalışacağımız bu paylaşım, hareket tecrübesi olan / olmayan herkese, her seviyeye açıktır.

Her Cumartesi / 12:00 - 14:00(8 Temmuz'dan itibaren)

1 gün öncesinden rezervasyon gereklidir. Rezervasyon için 0216 550 03 00 nolu numaradan bizi arayabilirsiniz. 

Ücretler:

Tek ders: 45 TL + KDV

Aylık (4 Ders) : 150 TL + KDV

*İlk 2 ders (8 ve 15 Temmuz) ücretsiz gerçekleşecektir. 

Eğitmen: Hakan Demirtürk

KONTAK DOĞAÇLAMA NEDİR?


1970′lerin başında Steve Paxton’ un hareket araştırmalarının sonucunda ortaya çıkmış bir çağdaş dans tekniğidir. Bugün binlerce profesyonel ve amatör dansçı tarafından pratik edilen Kontak Doğaçlama; minimum bir eşle, eğlenceli bir şekilde dans etmeyi önerir. Duyular ve duyumsamalar aracılığı ile yer, yer çekimi, momentum ve başka bedenleri algılayarak, onlarla kontakta kalarak; sağlam, dengeli duruş ve hareketler, ağırlık paylaşımları, sürprizli devinimler ve mekan farkındalığı ile neredeyse oyun oynamanın yollarını arar.

Doğaçlama yapılan bu dansta spor, estetik, hareket ve oyun felsefeleri bir arada işler. Dans, daha çok hareket eden bir bilmece gibidir. Kimsenin önceden ne olacağını bilemediği, her şeyin anda geliştiği bu dans, fiziksel bir sohbet niteliği taşır.

Meditatif ve sessiz olandan, yüksek enerjili ve akrobatik formasyonlara kadar geniş bir hareket alanına gebedir. Kişilerin rahat, esnek, beklenmedik durumlara açık ve hazır olmaları; meraklı, sabırlı yaklaşımlar geliştirmeleri gereken Kontak Doğaçlama, hayata dair de pek çok ipucu taşır.

Paylaşmak, güvenmek, birlikte yaratabilmek yani takım olabilmek; dinleyebilmek, hareketsizliğe, sessizliğe yer açabilmek yani sabretmek gibi hayatımızda da ihtiyaç duyduğumuz birçok niteliği kazanabilmek yolunda ışık tutar.

Detaylı bilgi için: ci-turkey.org 

Hakan Demirtürk Kimdir?

Küçük yaşlarda halk dansları ile başlayan, sonraki yıllarda da halk danslarının yanı sıra jimnastik, break dans, electric boogaloo, popping, disko ve sokak dansları ile süren dans ve hareket çalışmalarına bugün ağırlıklı olarak Kontak Doğaçlama ile devam etmektedir.
Kontak Doğaçlama’ya 2013 yılında ÇATI Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği bünyesinde Defne Erdur’un yönettiği atölyelere katılarak başlayıp, daha önce ilgilendiği dans stillerinin ortak özelliklerinin kurallardan uzaklık ve doğaçlama yapabilme olduğunu, kendisinin birçok farklı stili bir potada eritmeyi tercih ettiğini bu çalışmalarda daha açık bir şekilde keşfetmiş ve Defne Erdur, Gabriel Greca, Mariana Montepagano, Keren BenAltabet, Sole Medina, Vangelis Legakis, Berndt Knappe, Martin Keogh, Ulli Witteman, Andrew de Lotbinière Harwood, Eszter Gal ve Peter Pleyer‘ın Kontak Doğaçlama atölye çalışmalarına katılarak bu alanda kendini geliştirmiştir.


Ayrıca Çağdaş Dans, Butoh, Forro, Gicheon, Axis Syllabus, doğaçlama ve hareket araştırmaları alanlarında da birçok atölyeye katılarak bilgi ve deneyimlerini çeşitlendirmektedir. KiTae Lee, Tetsuro Fukuhara, Krama Dance Company, Yoshiko Chuma, Marilia Coelho, Iida Shigemi, Angelo Aurelio, Suwan Kim, Whitney V. Hunter, İdil Kemer, Kuan-Yu Chen, Nicole Roerick, Wendy Jehlen, Lucas Kao, Barış Mıhçı, Pablo Dias, Plavan N., Bruno Caverna’nın atölye çalışmaları bunlardan bazılarıdır.


Geçtiğimiz yıllarda Kontak Doğaçlama Türkiye etkinliklerinde aktif rol alan Hakan, Defne Erdur'un araştırmalarına ve kolaylaştırıcılık üzerine gerçekleştirdiği supervizyon çalışmalarına katılmıştır ve kendisinden destek almaya devam etmektedir. Kontak Doğaçlama araştırma laboratuvarları, paylaşımları ve jam’ lerde kolaylaştırıcılık yapmakta ve kolaylaştırıcılık serüveninde uzun yıllardır sürdürdüğü Aletli Dalış Eğitmenlik Formasyonunun olumlu katkılarını da fark ederek, bu alandaki yaklaşımlarının hareket ve dans alanına uyarlanabilirliğini de araştırmaktadır.


Donanımlı bir dans ve hareket araştırmacısı olmak ve Kontak Doğaçlama’ nın daha geniş kitlelere yayılması için çalışmak başlıca hedefleridir. Bu hedefler doğrultusunda kendi gerçekleştirdiği paylaşımların yanı sıra, dans ve hareket odaklı atölye ve eğitimlere katılarak araştırmaya, gelişmeye ve dans etmeye devam etmektedir.


Etkinlik Bilgiler

  • Yer: Nefess Yoga