Görüntülemekte olduğunuz etkinliğin tarihi geçmiştir.
Güncel etkinliklerimizi görmek için lütfen tıklayın.
-English Below (The workshop would be in Turkish)-


Sümran Can ile Skolyoz için Beden Farkındalığı

Skolyozun beden, nefes, beden bütünlüğü, duygular, iç organlar, sinir sistemi üzerindeki etkilerinin ve bunlara dair farkındalığın geliştirilmesinin araştırılacağı bir atölye çalışması.

Skolyoz sanılanın aksine bir hastalık değil bir bulgudur. Farklı bir çok sebep skolyoza neden olabilmektedir. Bu sebeple skolyoza omurga yapısında oluşan biçimsel bir deformite demek daha doğrudur. Yoganın skolyoz üzerindeki etkisi artık bilinmeye ve tıp hekimlerince tedaviyi destekleyici olarak skolyozlu kişilere önerilmeye başlamıştır. Yoga tek başına skolyozu tedavi etmez ancak tedaviye giden yolu açıp, destekler. Her skolyoz kişiye özeldir. Her skolyoz için tek bir tedavi biçimi olmadığı gibi, yaptığımız her asana pratiği de skolyozlu kişiye fayda sağlar diye bir doğru yoktur. Bütünsel yoga terapi yaklaşımında beden farkındalığının arttırılması ve beden bütünlüğünün yeniden kurulması araştırılır. Bu atölye çalışmasında, beden ve nefes farkındalığının geliştirilmesini, sinir sisteminin yeniden yapılandırılması ile beden bütünlüğü hissinin yeniden kazandırılmasını, skolyozumuzun duygularımız ve günlük yaşam alışkanlıklarımızın skolyozumuz üzerindeki etkilerini, asanalar içerisinde asimetrileri farketmeyi çalışacağız.

Kimler Katılabilir?
Skolyozu olup yoga pratiği yapanlar, daha önce yoga pratiği olmayan skolyozlu kişiler ve ''skolyozlu kişilerle çalışırken beden farkındalığı nasıl kazandırılır?'' diye merak eden yoga hocaları.

Tarih ve saat: 19 Ekim 2019 Cumartesi / 13:00-18:00

Ücret: 200 TL + KDV (Nefess Yoga Üyelerine ve Mezunlarına* 180 TL + KDV)
*Nefess Yoga 200 Saatlik Uzmanlaşma Programı öğrenci ve mezunları


Uzman: Sümran Can


Atölyeye kaydınızı kesinleştirmek için 16 Ekim tarihine kadar atölye ücretini ödemeniz yeterlidir.

Rezervasyon için 0216 550 03 00 nolu numaradan bizi arayabilir ya da aşağıdaki kayıt formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.Sümran Hakkında

12 yaşında idiopatik skolyoz teşhisinin koyulmasının ardından hayatım ve bedenim bir daha aynı olmadı. Geriye dönüp, eski fotoğraflara baktığımda skolyozumun doğuştan benimle olduğunu şimdi farkediyorum. 12 yaşımda olan şey, ergenlikle birlikte skolyozumun hız kazanmasıydı. Gerçirdiğim operasyon sonucu takılan implant yardımıyla omurgam belirgin bir biçimde düzeldi. Dışarıdan yapılan bu müdahale, tek başına iskeletten kaynaklanmayan skolyozumun bedenimdeki yan etkilerini durdurmuş olsa da çoğu yerde hissettiğim sıkışmışlık ve kısıtlılık hissimi pek de hafifletmedi. 2010 yılında ağrılarım artınca yogayı hayatıma soktum. Yoganın bedenim, ağrılarım ve sıkışmışlık ve kısıtlılık hissim üzerinde olumlu etkilerini hemen görmeye başladım.
2013 yılında Zeynep Aksoy - David Cornwell ve Naz Şarman hocalarımdan Temel Yoga eğitimi alarak hem kendi bedenim üzerimde çalışmaya hem de dersler vermeye başladım. Sırasıyla Mey Elbi, Devrim Akkaya Başak Deepa Yüksel ile çalıştım. Elise B. Miller'ın skolyoz konusundaki bir online seminerine katıldım. Her bir hocam ve her bir eğitim, skolyozum üzerinde başka başka keşifler yapmama yardımcı oldular. Kendi skolyozumla uzun zamandır çalışıyorum. Skolyoz ile ilgili okuyor, araştırıyor, kendi pratiğime ekleyip bunları deniyor ve içlerinden bedenime en uygununu seçiyorum. 2 yıldır kendimden başka skolyozu olan kişilerle çalışma fırsatım oldu. Her birinden öğreniyorum. Öğrendikçe heyecanlanıyorum. Yakın zamanda ''Skolyoz için Beden Farkındalığı'' atölye çalışması ile skolyozun beden bütünlüğü hissi, sinir sistemi, iç organlar, nefes, duygular ve tüm sistemlerin işleyişine etkileri üzerine de paylaşımlarda bulunmaya başladım. Bu benim için yeni ve heyecanlı bir yol.


Etkinlik Bilgiler

  • Yer: Nefess Yoga