Görüntülemekte olduğunuz etkinliğin tarihi geçmiştir.
Güncel etkinliklerimizi görmek için lütfen tıklayın.

Tülin Karagüllü ile omurga odağında altı ayrı bölümden oluşan Bones for Life - Dik Durmak atölyeleri başladı!

Postür kişiliğinizin el yazısı gibidir. Söylediklerinizden çok, nasıl durduğunuz daha çok şey anlatır. Kendinize ve hayata karşı tutumunuzu ortaya koyar. Ya vücudunuzun zorluklarına esir olduğunuzu veya hayatınızla ne yapmak istiyorsanız yapabileceğinizi, özgür olduğunuzu gösterir. İyileştirilmiş bir beden duruşuna sahip olmanın sağlık açısından faydası çok büyüktür ama daha da ötesinde sosyal ve duygusal olarak bir kararlılığı ve kendinize verdiğiniz değeri yansıtır. Aynı zamanda hareket potansiyelinizi ve kalitesini anlatır.
Dolayısıyla herkes dik bir duruş ister ancak birçok kişi sadece postürü doğru tutabilmek için fiziksel çabaya ihtiyaç duyulduğuna inanır. Oysa dik bir duruş için omurgadaki her bir omur orantılı olarak hareket etmelidir. Aynı zamanda her bir omuru üst üste getirerek omurgayı bir bütün olarak kullanabilmek gerekir. Omurga bunları gerçekleştirebilirse yürümek, tırmanmak, kalkmak, merdiven çıkmak, inmek, zıplamak gibi her türlü hareketi yerçekimine karşı rahatlıkla, konforlu bir şekilde yapabiliriz. Aksi durumda yani omurga bunları verimli bir şekilde yapamazsa bel, boyun, sırt ağrıları, kamburluk gibi bir dizi problem yaşarız.

Dik Durmak Atölyesi, omurga odağında altı ayrı bölümden oluşmaktadır. Atölyelere tek tek katılım mümkündür. Ancak daha verimli olması için altı modüle de katılmanızı öneririz.
Tüm modüllere katılacak katılımcılar ile kurulacak WhatsApp grubundan her dersin temel hareketinin ses kaydı gönderilecek ve atölyenin sonunda elinizde günlük hayatta kullanabileceğiniz bir seriniz olmuş olacak.

Bu atölyelere osteoporoz, skolyoz, kifoz gibi sağlık sorunları ile diz ve kalça rahatsızlıkları yaşayanlar; dansçılar, yoga eğitmenleri, müzisyenler, oyuncular gibi bedeniyle çalışanlar; beden farkındalığı ve postür üzerine çalışmak isteyenler katılabilir.

Dik Durmak 1
5 Şubat Cumartesi 2022 / 11:30 - 13:30
Dik Durmak Atölye serisinin iki saat sürecek ilk atölyesinde, “Bones for Life"ın “Dalganın Reaksiyonu” ve “Aksın Reaksiyonu” proseslerini kullanarak postürünüzü hizalayacak ve her bir omura unuttuğu rolü hatırlatacaksınız. Bedeninize doğal ve dik durmayı hatırlatacak, gün içinde yaptığınız birçok fiziksel aktivitenin nasıl daha kaliteli hale geldiğini deneyimleyeceksiniz.

Dik Durmak 2: Boyun Hizalama
12 Şubat Cumartesi 2022 / 11:30 - 13:30
Boyun, beden ile kafatası arasındaki köprüdür. Doğal haliyle boyun, kafatasını rahat bir şekilde taşıyabilir ama çoğumuz bunun için kas kuvvetine ihtiyaç duyarız. Çünkü birçok insanın boynu, gözle görülecek şekilde omurgasının devamı gibi değildir - ya öndedir ya da geride. Oysa vücudumuzdaki her bir parça, en uygun pozisyondayken en iyi şekilde çalışır. Dolayısıyla boynun geride ya da önde olması incinmelere ve ağrılara neden olur. Bu modülde, boynun yapısını yeniden organize etmeyi; vücudun geri kalan kısmını boyundaki değişikliğe göre ayarlamayı ve postürü iyileştirmeyi "bedeniniz" organik bir yolla öğrenecek.

Dik Durmak 3: Postürü Hizalama
19 Şubat Cumartesi 2022 / 11:30 - 13:30
Postürün hizalanması için kemiklerin üst üste gelmesi gerekir. Movement Intelligence (Hareket Zekası) Okulu’nun dört eğitim programından “Bones for Life” bu nedenle kemiklerin kuvvetlendirilmesini esas alır. Kemiklerin kuvvetlenmesi için de hizalanma çalışmaları programın temel unsurlarındandır. Bu modülde “Çaprazlan Kollar” prosesi ile postürü hizalayacak, boyun ve bel bölgesinin hassas omurlarını dinamik hareket altında çökmemeleri için eğitip omurga boyunca iş dağılımının daha orantılı olmasını sağlamayı öğreneceğiz.

Dik Durmak 4: Sırtı Açma
26 Şubat Cumartesi 2022 / 11:30 - 13:30
Bones For Life Dik Durmak Serisi’nin dördüncüsü sırta odaklanıyor. Bedenimizin modern hayatın zorluklarından en çok etkilenen bölgelerinden biri sırttır. Çoğumuza kendini ağrıyarak, tutularak ya da kamburlukla hatırlatır. İstatiksel olarak sırt ağrısı çekenlerin oranı yüzde 80 gibi inanılmaz yüksek bir seviyede. Çünkü hareket paternlerimizden dolayı yaşanan abartılı sıkışmalar, özellikle alt sırtın belli omurgalarında baskı oluşturur. Bu baskı da, örneğin yürürken vücut ağırlığının adım atan ayağa binmesiyle derinleşir.
Sırtı Açma modülünde “Spiral Dönüş” prosesi ile sırtımızdaki sıkışmaları açmayı bedeninize öğretecek ve sırtınızı güçlendireceksiniz.

Dik Durmak 5: Beli Hizalama
5 Mart  Cumartesi 2022 / 11:30 - 13:30
İki saatlik Bones For Life atölyesinin “Bel Hizalama” prosesi ile bel omurlarımızı hizalayacak ve omurların gereksiz hareketini kısıtlayarak, bütün sırta orantılı, esnek bir hareket getireceğiz. Ayrıca alt sırtta neler olduğunu bedenimiz kavrayacak ve beş omurda katı olan omurları yumuşatacak, esnek olan omurları da gereksiz hareketinden vazgeçireceğiz.

Dik Durmak 6: Omurganın Uyumu
12  Mart Cumartesi 2022 / 11:30 - 13:30
Dik Durmak Atölyesi’nin son Omurga serisi, kafa ve pelvisin üçüncü hareketine odaklanıyor. Bu çalışmayla dik durmamız için gerekli olan hareketi yeniden yapılandıracağız. Atölyede eklemlerimize esneklik kazandırarak omurgamıza orantılı bir hareket özgürlüğü sağlamayı, omurganın en doğru hizalanmasını oluşturmayı, göğüs kafesimizin en sert bölgesini harekete geçirmeyi deneyimleyeceğiz ve beden duruşumuzu iyileştirmek için rahat bir araç öğreneceğiz.


Tek Modül: 140 TL
6 Modülün Tamamı: 800 TL
Shopier dükkanımız üzerinden ödemenizi yapıp kaydınızı tamamlayabilirsiniz.
Sorularınız ve ön kayıt için nefessyogaegitim@gmail.com mail adresine yazabilirsiniz. Size en kısa zamanda mail üzerinden geri dönüş sağlanacaktır.


Çalışma Zoom Platformu üzerinden gerçekleşecektir. Görüşmelerin linki sadece katılımcılarla paylaşılmaktadır. Katılımcıları görmek ve kişiye özgü yönergeler verebilmek adına sizleri görmek isteriz, ancak kameranız yok ya da kapalı tutmayı tercih ediyorsanız, atölyenin başlangıcında kameranızı açarak uzmanımız ile iletişime geçtikten sonra kameranızı kapalı tutabilirsiniz. Güvenli bir ortam yaratmamız ve bunu korumamız için bizlere yardımcı olmanızı rica ederiz.

Bizden kaynaklanan durumlar dışında herhangi bir sebeple ücret iadesi yapılmamaktadır.


Tülin Kimdir?

On iki yıldır yoga yapan Tülin Karagüllü, 500 saat yoga eğitimi, 250 saat meditasyon eğitimi, 100 saat Jnana yoga eğitimi aldı. İnsan iskeleti ve fonksiyonları ile ilgilenmeye başladıktan sonra Tülin, Betül İpekçioğlu ile tanıştı ve Movement Intelligence (hareket zekası) okulunun Bones For Life (yaşam kemikler içindir) eğitimine katıldı.

Dört yıllık eğitimi boyunca Tülin, eğitimini bir mucize olarak değerlendirdi. Aynı zamanda, yoga pratiği sırasında hareket paternleri nedeni ile yaşadığı sıkıntıları Bones For Life eğitiminden edindiği deneyim ile üstesinden gelebileceğini buldu. Tüm bilgilerini birleştirerek, Somatik Yoga altında dersler ve atölyeler düzenlemeye başladı.

Bones for Life eğitimi boyunca Tülin, kitap, video veya herhangi materyalin kullanımının ve araştırılmasının yasak olduğu iki yıl boyunca sadece bedeni üzerinde çalıştı. Son iki yılında da ileri düzey öğrenme ve öğretme döneminde verdiği derslerde, katılımcıların beden farkındalığın derinleştiğini ve bedenlerinde yeniden organizasyon yarattığını gözlemledi.
Tülin, öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor.


Etkinlik Bilgiler

  • Yer: Evde / At Home