Görüntülemekte olduğunuz etkinliğin tarihi geçmiştir.
Güncel etkinliklerimizi görmek için lütfen tıklayın.

 

Yaratıcı Hareket ile İçsel Yolculuk

 

“Eğer bedeninden ayrı düşmüşsen, dünyanın bedeninden de ayrı düşmüşsündür…”

Philip Shepherd

New Self, New World

 

Ücretsiz Tanıtım Dersi 12 Nisan Pazar günü, saat 14:00-15:30 arası gerçekleşecektir. Rahat kıyafetlerle geliniz.

 

Çalışma max. 12 kişi ile yapılacağından, önceden rezervasyon yaptırmayı unutmayınız.

 

Yaratıcı Hareket (YH), beden/zihin/ruh bağlantısını geliştirmeyi amaçlayan bir disiplindir. Bu atölye YH disiplininde yer alan Garcia-Plevin Methodu”® yaklaşımının öğretilerine dayanır. Bu metodu, dansçı, koreograf ve dans/hareket terapistleri olan Maria Elena Garcia ve Marcia Plevin bireyin bedeni derin dinleme/algılama kapasitesini ve yaratıcı-dışavurumcu potansiyelini geliştirmek için oluşturdular.

 

Çocukluktan yetişkinliğe geçerken genelde arka planda kalabilen bu potansiyelin bu atölyede hareket yoluyla tekrar canlandırılması hedeflenir. Her bir yaratma, içsel dünyadan doğar ve oyun ile başlar. YH, bireyin algılarını açarak ve güvenli bir alan sunarak kendisinin içsel hareket etme dürtülerine, oyuna yönelik doğal tutumuna izin verebilmesini ve kendisine yönelik farkındalık geliştirmesini teşvik etmeyi hedefler.

 

İçsel dünyanın barındığı beden, bireyin duygusal yaşamınının da kaynağıdır, hafızasıdır ve eylemin aracısıdır. Duygusal yaşam ile bedensel ifadenin uyumu bireyde rahatlama sağlar ve canlılık hissini arttırır. YH, bu uyum ile özgün, spontan ve bireysel hareket ifadesini araştırır.

 

Bedenin ifadesi/hareketi artistik dilden ve anlayıştan bağımsız olarak, ben ve bedenin içsel bir yolculukta buluşması olarak önem kazanır. Bu buluşmaya farklı sanatlardan gelen ifadeler de eşlik eder. Bir yaratıcı hareket grubunda güven, akış, özgür ifade ve içsel ritim; doğaçlama ve kompozisyon araçları esas alır.

Atölye yürütücüsü Elçin Akturan:

 

Elçin Akturan, uzman psikolog, psikoterapisttir ve dans-hareket terapisiyle ilgilenir. Robert Kolej sonrası Boğaziçi Üniversitesinde Psikoloji okudu ve Hollanda’da Maastricht Üniversitesinde Psikopatoloji üzerine y. lisans yaptı. İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri bölümünde psikoterapist ve araştırma asistanı olarak çalıştı.

 

Sanat Psikoterapileri ve Rehabilitasyon Programında psikiyatrik hastalar ile dans/hareket rehabilitasyon grupları yürüttü. Farklı organizasyon ve kurumlarda yaratıcı hareket atölyeleri yürüttü.

 

Bilgi Üniversitesinde Yaratıcı Hareket Garcia-Plevin metodu üzerine eğitim aldı ve halen Dans-Hareket Terapisi Sertifika Programına devam ediyor. Aynı zamanda Sanat Psikoterapileri Derneği kurucu üyelerindendir ve Dans/Hareket Terapisi Çalışma Grubunun sekreteridir. Şu an serbest çalışmakta olup, yetişkinlerle psikoterapi ve yaratıcı hareket çalışmaları yürütüyor.

 

 

 

 

Link:

 

https://www.youtube.com/watch?v=B4uXMBUvu8g&feature=share Art Therapy Italiana-Danza Movimento Terapia - Dall’infanzia alla terza età

 

 


Etkinlik Bilgiler

  • Yer: NEFESS YOGA