Görüntülemekte olduğunuz etkinliğin tarihi geçmiştir.
Güncel etkinliklerimizi görmek için lütfen tıklayın.

“Bir çiçeğe farkındalıkla baktığımızda bir araya gelerek onu meydana getiren bütün unsurları görürüz. Yağmur olan bulutları görürüz. Yağmur olmadan hiçbir şey yetişmez. Bir çiçeğe dokunduğumda buluta dokunurum, yağmura dokunurum. Bu sadece şiirsel bir ifade değil, bu gerçeğin kendisi. Eğer bulutu ve yağmuru çıkarırsanız çiçek var olamaz. Buda’nın gözleriyle çiçekteki bulutu ve yağmuru görebiliriz. Elimizi yakmadan güneşe dokunabiliriz. Güneş olmadan hiçbir şey yetişmez, güneşi çiçekten ayıramazsınız. Çiçek tek başına ayrı bir varlık olamaz, güneşle, bulutlarla, yağmurla birdir. “Bir olmak”, hakikate sadece “olmak”tan daha yakın bir kavram. Olmak, aslında bir olmaktır.”

Thich Nhat Hanh, Bizim Dünyamız, syf. 95

Yoga aracılığı ile kendimize yakından baktıkça "dünyanın bedenini" de daha yakından algılar, onun acılarını daha yakından hissedeceğimiz bir alan yaratmış oluruz. Derelerin yerini santrallere, ormanların yerini otoyollara, madenlere bıraktığı bugünlerde doğa bize bir şeyler söylemeye çalışırken yoga yapmaya olduğu kadar, bir araya gelmeye, konuşmaya ve yeni hikayeler üretmeye her zamankinden çok ihtiyacımız var. Attığımız her adımın bir dönüştürme gücü olduğunun ve o adımların sadece bizi değil, dünyayı da dönüştürebileceğinin bilincinde olarak "evet ama ben ne yapabilirim ki?" sorusuna birlikte cevap aramak için sizi Nefess Yoga'daki Ekoloji Buluşmalarına davet ediyoruz.

Her biri yaklaşık iki saatlik buluşmalardan oluşan dört pazar buluşmasında kısa bir yoga pratiğinin ardından hayatımızda ve çevremizde hiç zorlanmadan dönüştürebileceğimiz başlıklarda sorunların neler olduğunu ve bizi sorunun tarafından çözümün tarafına taşıyacak dönüşümün adımlarını konuşacağız. Yogada sıklıkla bahsettiğimiz farkındalık kavramını “Ekolojik farkındalığa” nasıl çevirebileceğimizi yediğimiz gıdalar, kullandığımız temizlik ve kozmetik malzemeleri ve atıklar başlıklarında pratik uygulamalarla araştıracağız.

Herkesin katılımına açık bu buluşmalara destek olarak duyurularını ayrıca yapacağımız takas şenliği, "örgü meditasyonu" ve film gösterimleri gibi farklı etkinliklerimiz de olacak. Bu buluşmaları ve etkinlikleri armağan ekonomisine göre tasarladık. Bir katılım ücreti belirlemek yerine “gönlünüzden ne koparsa” diyerek bir fon açmayı ve burada toplanacak parayı katılımcılarla beraber seçeceğimiz bir projeye ya da sivil toplum kuruluşuna aktarmayı düşünüyoruz.

1.Hafta / 4 Aralık Pazar, 19:30 – 21:30: "Her Nefeste Yoga": Kısa bir yoga uygulamasıyla başlayacağımız ilk buluşmamızda, “dünyanın bedenine” neler olduğuna baktıktan sonra ekolojik yaşam ilkelerine yoga gözüyle ve dönüşümün nasıl mümkün olduğunu konuşacağız.

2.Hafta / 11 Aralık Pazar, 19:30 – 21:30: "Gerçek Temizlik": Temizlik yaptığımızı düşünürken maruz kaldığımız kirliliği, zehirsiz bir temizliğin nasıl mümkün olduğunu Zehirsiz Ev kitabının yazarı arkadaşımız Mercan Yurdakuler’le konuşacak ve hep birlikte temizlik malzemeleri yapmayı öğreneceğiz.

3.Hafta / 18 Aralık Pazar, 19:30 – 21:30: "Yediklerimiz Bedenimiz": Ne yersek oyuz! Gıda ile ilgili alışkanlıklarımızı ve tüketicisi olmaya zorlandığımız gıda sistemini sorgulayacak ve mutfakta, bedenimizde ve çevremizde dönüşümü başlatacak pratik önerilerden bahsedeceğiz.

4. Hafta / 25 Aralık Pazar, 19:30 – 21:30: "Çöp Farkındalığı": Tüketmenin kaçınılmaz bir sonucu olan çöpü, doğanın çöpü olup olmadığını ve tüketim/alışveriş alışkanlıklarımız hakkında konuşacağız ve tüketiciden türeticiye dönmek için uygulayabileceğimiz alternatifleri inceleyeceğiz.

Ekoloji Buluşmaları kapsamında ilk film gösterimi, “Ladakh’tan Öğrenmek” filmiyle, 10 Aralık Cumartesi günü, saat 20:00'de Nefess Yoga'da! Diğer film gösterimleri, takas şenliği ve örgü meditasyonu buluşması etkinlikleri için takipte kalın!


Etkinlik Bilgiler

  • Yer: Nefess Yoga