Görüntülemekte olduğunuz etkinliğin tarihi geçmiştir.
Güncel eğitimlerimizi görmek için lütfen tıklayın.


Türkiye’deki en kapsamlı Tao Vinyasa Eğitimi

Türkiye’deki en kapsamlı Tao Vinyasa eğitimi olan bu eğitim; Tao Vinyasa akışları haricinde psikosomatik hareket tekniklerinin yoga asana pratiğinde nasıl kullanılacağına dayanıyor. Güncel hareket ve restorasyon olan psikosomatik tekniklerin, yoga pratiğinde kullanılışı ve etkisini araştırarak yoga pratiğinize farklı ve derin bir bakış açısı sunacak olan bu eğitim; “Neden yoga?” “Benim için yoga nedir?” “Peki yogayı güncel hayatımda nasıl uygulayabilirim?” gibi soruları derinlemesine işleyip konuşma fırsatı sunuyor. Yaratıcı enerjinizin açılmasını destekleyecek kuramsal ve pratik alıştırmaları içeren bu eğitim; modern psikolojiden beslenen bir yaklaşımla, beden-zihin ilişkisi ve burada hareketin önemini kavramanıza yardımcı olacak.

Yoga sanatı, beden parçalarını bir araya getirerek, merkeze toplamanın altını çizer. Hepimizin bildiği gibi, yoga asanaları daha dikey ve stabildir. Hareket ve psikosomatik teknikler ise daha rahat, mekana yayılan ve dairesel hareketleri kapsar. Yogadan farklı iki tekniğin (dans ve psikosomatik) yoga sanatına nasıl entegre olduğunu ve kendi yoganızı bu tekniklerle nasıl geliştirebileceğinizi sunan bu eğitim aynı zamanda; hem öğrenci hem de eğitmenler için yoga pratiğinizi sorgulamanızı hedefliyor.

Eğitim tarihleri: 6-10 Eylül 2017 

Yer: Kaz Dağları - AKALEOS CAMP

Eğitim ücreti: 1650 TL + KDV (Nefess Yoga Mezunlarına  1.550 TL + KDV)

Eğitim toplamda 50 saattir.

Konaklama ücreti:

Double ve triple oda (duş ve tuvaletli) - yarım pansiyon 4 gecelik kişi başı konaklama: 540 TL + KDV

Bungalovda (ortak tuvalet ve duş) 4 gecelik yarım pansiyon kişi başı konaklama: 400 TL + KDV

Nefess Yoga olarak; sunduğumuz ayrıcalıklar ve eğitim ödeme planı konularında sizinle bire bir iletişime geçerek size en uygun çözümleri sunmamız için, sayfanın sonundaki formu doldurabilir veya nefessyogaegitim@gmail.com e-posta adresi ve 0 (506) 027 07 04 no'lu telefondan Helin Kutlan ile iletişime geçebilirsiniz.

Tao Vinyasa

Tao Vinyasa; Yin Yoga’nın öncüleri Paul ve Suzee Grilley tarafından yaratılan, klasik yoga pozlarının modern dans ve dövüş sanatları ile harmanlanmasından oluşturulan bir yoga stilidir. Tao Vinyasa’da 3 temel akış bulunur: Altın Tohum, Savaşçı ve Uçan Ejderha. Her akış bedenin farklı bir bölümünü ve bedenin güçlendirilmesini hedef alır. Bedendeki eril (yang) enerji uyandırılırken, aynı zamanda “chi” enerjisi üzerine de çalışılır.

Terapötik Asanalar

Bu eğitimin diğer kısmında ise, her akış için hedef bölgeleri temel alan “terapötik pozların” uygulanmasıyla denge araştırılır. Terapötik pozlar; CranioSacral, Axis Syllabus, Alexander, Feldenkrais, Fasya Terapi gibi güncel hareket tekniklerinden oluşturulmuş olup, klasik yoga pozları değildir. Zihin-beden farkındalığını temel alan, “psikosomatik hareket teknikleri”nin yoga sanatına uygulanmış halleridir. Terapötik pozlar; bedeninin kendi kendini iyileştirme gücünü hedef alır. Yapılan araştırma çok daha derin bir bölgede gerçekleşir ve bu araştırmanın neticesi net bir şekilde zihin ve beden tarafından algılarda genişleme (expansion) ve bırakma/salma (release) olarak kendini gösterir.


Tao Vinyasa ve Terapötik Pozlar Eğitimi’nin son kısmı ise yoğun meditasyon ve “chi” enerjisi alıştırmalarını içerir. "Chi" enerjisini pratiğinizde ve derslerde nasıl kullanabileceğinizi, "Chi" temalı dersler oluşturmanızı ve enerjiyle yapılan yoga pratiğinin beden ve zihin üzerindeki etkisini de araştırmış olacağız

Eğitim Akışı:

Altın Tohum, Savaşçı ve Uçan Ejderha Akışları

Yeni bir TAO VİNYASA AKIŞI oluşturma

Hara Bölgesi ve Dan-Tien Enerji Noktaları

Niyetin önemi ve Chi enerjisinin Niyet üzerindeki etki ve uygulanışı
(Barbara Brennan ekolü)

Chi alıştırmaları

Çakra Meditasyonları ve Pranayama

Hatha Yoga - Tao Vinyasa & Terapötik Asanalar karşılaştırması

İkili, üçlü ve grup halinde Tao Vinyasa akışlarının deneyimlenmesi

Beden ekonomisi & özgür form kavramı

Ders sekansı oluşturma (temel, orta, ileri seviye; Tao Vinyasa ve Terapötik Pozlar serileri)

Zemin farkındalığı, beden ile ilişkisi; “release” ve “shaking” kavramları ve parasempatik sinir sistemi.

Psikosomatiğe giriş ve algılarda açılım (expansion)

Psoas Kası ve yoga pratiğindeki önemi

Psikosomatik Asanalar ve Meditasyon (Fasya Terapi, Gestalt, Release & Body-Mind Centering)

Yoga pratiğinizi sorgulatacak ve farklı bakış açıları sunacak metin, okuma ve ödevler

Bilinçaltı dinamikleri  

Can Bora Kimdir?

Çocukluğundan beri insan bedenini ve potansiyeli ni merak eden Can, üniversitede tiyatro ve dans okurken Ashtanga Yoga ile tanıştıktan kısa bir süre sonra, Kundalini Yoga yı deneyimledi. Artan beden enerjisi, değişen zihin-beden ilişkisi dikkatini çekti ve Ashtanga Yoga pratiğine birkaç sene devam ettikten sonra psikosomatik hareket teknikleriyle tanıştı -Skinner Release, Fasya Terapi, Craniosacral, Axis Syllabus, vs. İnsan algı sisteminin sanıldığından çok daha derin ve uzun olduğunu deneyimlemesi, gerçekliğin öngörüldüğünden daha da kapsamlı olduğunu fark etmesi ve sorgulaması -psikosomatik çalışmalara ara vermeden- yogaya olan ilgisini sürdürdü.

2011-2012 de Berivan Aslan Sungur un teşvikiyle burslu olarak Yin Yoga TT yi tamamladı. Bu süre boyunca, yoga, çaktırmadan Can ın hayatının daha derin ve sağlam bir parçası olmaya başladı. 2014 senesinde Berivan Aslan Sungur un Yin Yoga TT sinde asistanlığını yaptı. Aynı zamanda 2014 te Yiğit Zırtıloğlu ile AcroYoga eğitimine başladı. 2015’te ise Chris Chavez’le eğitimine başlamıştır.

Lise yıllarında Merkez Bilgi Alanı Vakfı - Sevgi Ersoy tarafından Reiki 3 olan Can, aynı zamanda Quan Yin 1-2, Kristallerle Şifa gibi uzun süreli enerji eğitimlerine katılmıştır. 2 senedir Barbara Ann Brennan ve Osho ekolünden, insan psikolojisi ve iç bilinaltı sistem dinamikleri üzerine özel danışmanlık almaktadır.

Can yogayı, kendisini ve insanı anlaması için en sağlam araçlardan biri olarak görüyor.


Etkinlik Bilgiler

  • Yer: Kaz Dağları - AKALEOS CAMP