Görüntülemekte olduğunuz etkinliğin tarihi geçmiştir.
Güncel eğitimlerimizi görmek için lütfen tıklayın.

Devrim Akkaya ile Nefess Yoga’da Yin Yoga Hocalık Eğitimi

Yoga Alliance Onaylı 200 saatlik Temel Eğitim


Devrim Akkaya’nın Yin Yoga konusundaki uzmanlığı yanı sıra Aile Dizimi, Zen Terapi ve Reiki deneyimleriyle harmanladığı ve yogaya enerjitik ve teröpatik bir yaklaşımla hazırladığı bu eğitim, yogaya bakış açınızı derinleştirip, yoganın enerjitik boyutu ile sizi tanıştırırken aynı zamanda kendi hayatınızda da derin bir yolculuğa davet sunacak.

Bu bir temel eğitimdir, dolayısı ile ilk hocalık eğitimini yapacakların yanı sıra, daha önce temel hocalık eğitimi almış yeni eğitmenlere, kendi yoga pratiklerini ve öğrettikleri dersleri dengeleme ve derinleştirme fırsatı sunacaktır.

Hoca olmak istemiyorum sadece kendi yoga pratiğimi derinleştirmek istiyorum , diyen herkese de açık bir eğitimdir.

Yoga uzun bir yolculuktur, başlangıcı ve sonu yoktur.Yin yoga ise o yolculukta sadece bedeninizde değil hayatınızda da en derinlerinize dokunurken, sessiz ve güçlü adımlarla size eşlik edecek yumuşak ve derin bir rehber.

Eğitim Programı İçeriği

Yin Yoga 200 saatlik Temel Hocalık Eğitimi 4 modülden oluşmaktadır. 6 aya yayılan bu eğitimin amacı Yin Yoga’nın temellerinini iyice kavramak, eğitim boyunca yapılacak uygulamalarla Yin Yoga derslerinin mantığına ve sekans kurmaya hakim olmak, stüdyolardaki Yin derslerinde ders izleyerek veya derslere asistanlık yaparak eğitimin gözlem bölümünü tamamlamak ve inzivadan sonra Nefess’teki staj dersleriyle öğrenilen bilgileri aktararak eğitmen olarak ilk adımları atmaktır.

1.Anatomi:

Bir öğrencinin bir Yoga pozunu neden yaptığı ya da neden yapamadığını anlayabilmek için bedenin derinlerine, hareket eden iskelete bakmak gerekir.

• Üst bacaktaki 4 bölüm

• Gövdedeki 6 bölüm

• Bedenin 3 katmanı (kemik, ligament, kas)

• Dokunarak öğrenmek, deneyimleyerek öğrenmek

• Test et ! Teorisini öğrendiğimiz anatomik farklılıkları test ederek hem keyifle öğreneceğiz hem de kavramları hayata geçireceğiz.

• Tension ve Compression kavramları

Tüm bu anatomik detayları bir kere anlamak, daha sonra oluşturacağımız dersler için çok faydalı olacaktır.

Anatomi dersleri görsel malzemeler, videolar ve dvd sunumları ile desteklenmektedir.

2. Yin Yoga Asanaları:

Yin-Yang kavramları, Yin Yoga’nın faydaları ve Yin ve Yang stili Yoga arasındaki farklar incelendikten sonra asanalara geçilecektir.

20 Temel Yin Yoga Pozunu;

• Her bir poz; Yin Yoga uygulamasındaki işlevine, faydasına, hedef bölgelerine, pozun etkiledigi meridyenlere göre incelenecektir.

• Birbirine alternatif olan pozlar

• Yin Yoga asana grupları (aynı hedefe yönelik poz grupları)

Tao akışlarına giriş (Golden Seed, Warrior, Flying Dragon)


3. Uygulama - Yin Yoga Dersi Hazırlama ve Ders Verme Pratiği

Bir Yin Yoga dersini farklı temalara göre oluşturabilirsiniz. Çalıştırmak istediğiniz bölgeye göre, kemiklere göre ya da enerji kanallarına göre …

• Yin Yoga dersini nasıl oluşturacağını incelemek,

• Dersin enerji eğrisini oluşturmak,

• Farklı temalarda ve enerjideki Yin Yoga derslerini kurgulamak. Meridyenleri temel alan dersler hazırlamak

Ayrıca:

• Pozlarda düzeltmeler: yastık, blok, battaniye, kemer kullanımı

• Bir hocanın sorumlulukları.

Bu bölümde ayrıca çok sevdiğim hocalarım Paul Grilley ve Sarah Powers’ın farklı temalı derslerini de beraberce inceleyip uygulayacağız.

Ders verme pratiği

• Eğitim boyunca bazen tek başınıza bazen de grup oluşturarak birbirinize vereceğiniz dersler ile , ders verme pratiğini edinmek ve derslerden sonra geri bildirimlerle bu pratiği ilerletme şansınız olacak.Ayrıca ilk buluşmadan başlayarak ders vermeye başlayacaksınız.ben buna ‘sahneye çıkmak’ diyorum.Beraberce hazırlanacağız o sahneye.Deneyimlerinizi sizi destekleyen bir grupla yapmanız ve farklı dersleri de izleme fırsatı bulmanız sizi hocalığa hazırlayan çok önemli bir süreç olacaktır.

4. Enerji Anatomisinine Giriş

• Chi, Prana ve Meridyenler

.Meridyen Serilerine göre dersler oluşturmak

.Çakralara göre dersler oluşturmak

• Modern Meridyen Teorisi

• Çakralar & Çakra Meditasyonlari (Dr.Motoyama, Joseph Campbell ve Anodeo Judth’in çalışmaları esas alınmıştır)

Not: Mart ayında Devrim, Bali’de Anodeo Judith’in ‘Çakraların Psikolojisi’ eğitimini alacak. Dolayısı ile ordan öğrendiği bilgilerden de size aktaracak.(muhtemelen inziva sürecinde)

Her buluşma sabah yarım saat meditasyon dersi ile başlar ardından iki saatlik farklı temalı ve enerjili yin derslerle devam eder.

Bu pratik sizi kendi meditasyonlarınızda derinleşirken, öğrencilerinize güvenle öğretebileceğiniz bazı teknikler konusunda deneyim sahibi olmanızı da sağlar.

**Eğitim sonunda hocanın öngördüğü katılım koşullarını yerine getiren katılımcılara Yoga Alliance sertifikası verilecektir.

YİN YOGA NEDİR?

DERİN PRATİKTEN HAYATA…

Yin yoga; daha dinamik ve kaslara dayalı ‘yang’ egzersizleri tamamlayıcı bir stil olarak, uygulayana bir içe bakış, aktif olan zihni dinginleştirme, nefesinin farkına varma ve farklı algı katmanlarını deneyimleme fırsatı sunar.

Yin yoga oldukça basit bir uygulamadır. Bir poza gireriz, ortalama 3-7 dakika kalırız. Kasları rahatlatırız ve bedenin derinlerine inip kaslarımı sarmalayan, eklem kapsüllerimizi meydana getiren, daha kuru bağ dokunun (facia) güvenli bir şekilde güçlenmesi ve esnemesini ve terapiye dönük bir etki görmesini sağlarız. Pozlardaki hiza kuralları da oldukça basittir ama daha da önemlisi işlevsel ve organiktir. Bedenimizi dinleriz, omurgamızın, leğen kemiğimizin ve kalçalarımızın kendi doğal şekillerinin elverdiği biçimde pozun içine yerleşiriz.

Buna rağmen kendimizi bu düzeyde bir basitliğe getirmek oldukça zorlayıcı olabilir. Güçlü bir esneme ile geniş bir yüzeye yayılan ve ligametlerin ve eklemlerin içine derinlemesine inerken dakikalarca hareketsiz ve sessiz kalmak sadece fiziksel olarak değil,duygusal ve zihinsel boyutta da oldukça zorlayıcıdır. Bedenimizi dinleyerek pozumuzu doğal hizaya getirebilmek, pozun içerisinde bedenimizde sürekli değişen duygu ve düşüncelerimize yargısız bir biçimde ve farkındalıkla ve anlayışla yaklaşma gücünü gerektirir.

Eğitim Süresi ve Buluşma Takvimi

• 6 ay boyunca 20 tane (25 saat) yin yoga ders katılmanız tavsiye edilir.Derslere katılmanız hem kendi kişisel pratiğiniz hem de ders hazırlama mantığını anlamanız için oldukça önemlidir.

Kayıt olduğunuz andan itibaren girdiğiniz dersleri de saydırabilirsiniz.Ayrıca Nefess yoga dışında bir stüdyo da katıldıgınız yin derslerinizi de saydırabilirsiniz. Devrim eğitim boyunca 12 ders verecek Nefess’te. Ayrıca Nefess yoga dışında bir stüdyo da katıldıgınız yin derslerinizi de saydırabilirsiniz .Farklı hocaların derslerine de katılmanızı da öneriyoruz.

• Eğitim toplam 200 saat olsa da birebir geçirilen saat daha fazla olacaktır. Devrimle hafta sonu buluşmaları dışında, inziva, asistanlık, ders izleme, asistan hocalarla çalışma, staj dersleri ve okumalar ve ödevlerle tamamlanacaktır.

Bu eğitimde ilk defa Sertifika buluşması eklenmiştir.İnzivadan sonra gerçekleşecek bu son buluşmada, hem konuları tekrarlamak, hem de hocalık yolunda size destek olmak, derslerinizi değerlendirmek ve size yönlendirmek ve aramızdaki bağı pekiştirmek için olacaktır.

**Eğitim sonunda acak hocanın öngördüğü katılım koşullarını yerine getiren katılımcılara Yoga Alliance sertifikası verilecektir.Sertifika almak için tüm ödevleri yapmanız oldukça önemlidir.

• Eğitim Süresi Toplam: 200 Saat

• Devrimle inziva dahil birebir geçireceğiniz Teori ve Uygulama ve ek çalışmalar : 170 saat

• Pratik:

20 Yin Yoga dersi katılımı: 25 saat ( Devrim eğitim boyunca 12 ders verecek Nefeste.Bunlara katılmanın yanı sıra farklı Nefesste veya stüdyolarda hocaların derslerine de katılmanızı da öneriyor)

4 hafta ders izlemek, 4 hafta asistanlık: 25 saat (isteğe bağlı)

İsteğe bağlı olarak 4 tane Yin Yoga staj dersi hazırlamak ve vermek: 25 saat (Nefess yoga 6 aylık üyelik alanlara staj dersi verme imkanı sunmaktadır)

Ödevler, okumalar ve self pratikler: 30 saat (zorunlu)

NOT:

Eğer şehir dışından eğitime katılacaksanız ya da özel bir durumunuz varsa, daha önce bir yin eğitimi almış ve tekrar etmek istiyorsanız Devrim’le konuşun.

Nefess Yoga ise ders katılımları,ödeme planı ve üyelik ve asistanlık konularında sizinle birebir iletişime geçecek ve size en pratik çözümleri size sunacaktır.

Eğitim Buluşma Günleri

• 14-15 Şubat saat 10.00-18.00

• 28-29 Mart saat 10.00-18.00

• 18-19 Nisan saat 10.00-18.00

• 9-10 Mayıs saat 10.00-18.00

• 30-31 Mayıs saat 10.00-18.00

• 13-14 Haziran saat 10.00-18.00

*İnziva tarihi ve yeri :…… daha sonra bildirilecektir.

Eğitim Ücreti, Kayıt ve Ödeme Seçenekleri:

• Eğitim Bedeli: 3.500 + KDV (eğitim ücreti) + 800 TL + KDV (Nefes’te 6 aylık sınırsız üyelik + staj imkanı) Eğitim ücreti 3.500 + KDV TL 3 eşit taksitle ödenebilir

• 14 Şubat’a kadar peşin ödemeler için: 3200 TL + KDV

* Erken ödeme indirimi: 3100 + KDV (14 Ocak 2015 tarihine kadar peşin ödemelerde geçerli)

*14 Ocak 2015’e kadar taksitli erken ödeme: 3300 + KDV 3 taksitle ödenebilir.

• Üyelik yaptırmayanlar için; kayıt anında 500 TL depozito ödenmesi gerekmektedir. Kaydın iptali halinde depozito bedelinin iadesi olmamaktadır. 

* İnzivanın yol ve konaklama masrafları katılımcıya aittir.

• Özel durumlar içim ön görüşme talebinde bulunabilirsiniz.


İletişim için: info@nefessyoga.com, 0 216 550 03 00
ve eğitimle ilgili sorularınız için Devrim Akkaya’ya devrimakkaya@hotmail.com adresinden rahatlikla yazabilirsiniz.


Etkinlik Bilgiler

  • Yer: NEFESS YOGA