Yelina Tayfur ile Yoga Uzmanlaşma Programı (Online)
25 Şubat - 19 Haziran 2022

Yoga ile birlikte kendi bedeninizin bilgeliğinden öğrenmek için bize katılın.

Bu programda neler var?

Program Yardımcı Eğitmen Yasemin Sarpaşan ve Nefess Yoga eğitmenlerinden Arzu Rezzan Sunam, Asu Somer'in katılımları ile gerçekleşecektir.

Yoga ve meditasyonu günlük hayatınızın bir parçası haline getirecek şekilde kendi uygulamanızı oluşturmayı deneyimleyecek ve; güvenli ve dengeli bir şekilde yoga seansları vermeyi öğreneceksiniz.

Güvenli ve dengeli bir seans için gerekli olan unsurları (poz sıralanışındaki zekâ, akış, nefes ve hareket bağlantısı, yönlendirmede incelikler, dilde sadelik, "bandhalar", elementler, çakralar gibi) bütüncül bir yaklaşımla ele alacağız.

Programda sinir sistemi üzerinde yoğun bir şekilde duracağız. Polyvagal Teori üzerinden sinir sistemi fizyolojisini ve motor tepkileri anlamayı ve bu anlayışı seanslara katmanın yollarını keşfedeceksiniz. Buna paralel olarak, yoga uzmanı olarak "alan açmak ve alan tutmak", "kolaylaştırıcılık" ve "topluluk oluşturma" konuları hakkında derinlemesine konuşacağız.

Yoga tarihini, toplumsal arkaplana da bakarak, doğu - batı mitoloji ve felsefeleriyle birlikte ele alacağız. Patanjali'nin Yoga Sutralarında geçen Yoga'nın Sekiz Kolundan "Yamalar &Niyamalar", programımızın iskeletini oluşturacak. Bu sosyal ve kişisel pratikleri her buluşmaya yayarak kapsamlı bir şekilde işleyeceğiz. Yoga Sutralar ve Bhagavad Gita'danbölümleri irdelediğimiz ayrı buluşmalarımız da olacak.

Fonksiyonel anatomi yaklaşımıyla ve anatomik farklılıkların farkındalığı ile; her bedenin kendine özgü hallerini gözeterek ders vermekle ilgili incelikleri öğreneceksiniz.

Bu programda Donna Farhi, Michael Stone, Godfrey Devereux, Erich Schiffmann, Bessel van Der Kolk, Stephen Porges gibi uzmanlardan ilham ve parçalar olacak. Yogaya, Polyvagal Teori, Organic Intelligence, Travmaya Duyarlı Yoga, Vipassana, Zen ve Şaman öğretileri gibi farklı alanlardan yararlanarak bütüncül bir yaklaşımla bakıyor olacağız. Programda yazı, müzik, resim gibi farklı ifade yollarını dahil eden yaratıcı bölümler de olacak.

En önemlisi, bütün bu bilgileri kendi birikim, deneyim ve ilgi alanlarınızla harmanlayarak özgün bir yaklaşım ve dil oluşturmayı öğreneceksiniz.

Programdan mezun olduğunuzda 200 saatlik uluslararası Yoga Alliance sertifikasına sahip olacaksınız.

Program bittikten sonra da sorularınızı konuşmak, paylaşmak ve birbirimizi güncellemek için beraber karar vereceğimiz tarihlerde devam eden buluşmalar yapacağız.

Programda yazılı belgelere ve yoga serileri için kayıtlara ulaşım hakkınız olacak.


PROGRAM KOŞULLARI:

 • Program, en az 6 aylık yoga deneyimi olan, temel seviye yoga ve meditasyon uygulamasını öğrenmek ve öğretmek isteyen herkese açıktır. 6 aydan daha az yoga deneyimine sahipseniz Yelina ile görüşmelisiniz: yelinatayfuryoga@gmail.com
 • Program, Zoom üzerinden online formatta yapılacaktır. İnziva, ayrıca belirlenecek olan bir yerde konaklamalı olarak yapılacaktır.
 • Uzmanlaşma programında 200 saatin yaklaşık 150 saati, yardımcı hocaların katkılarıyla, Yelina ile birebir olarak yapılacak pratik ve teorik çalışmalar ile tamamlanır. Geri kalan zamanda, katılımcının öğrendiklerini pekiştirmesi için, derslere ve çeşitli bireysel ve grup çalışmalarına katılması, okumalar ve ödevler yapması istenecek ve bunlar değerlendirilecektir.
 • Uzmanlaşma programını tamamlamak için buluşmalara katılım zorunludur.
 • Program sürecinde, katılımcının en az 40 Hatha Yoga seansına ve 8 meditasyon oturumuna katılımı beklenir. Ayrıca 4 seans gözlemi ve 4 seans asistanlık yapılmalıdır.
 • Program sürecinde, katılımcılar, öğrendiklerini uygulamaya ve yakın çevresine aktarmaya başlayacaktır. Bunun için bireysel uygulama yapmaları ve program kapsamında belirlenecek olan tarihlerde "demo ders" vermeleri beklenir.
 • Sadece yukarıdaki yazılı şartları yerine getiren ve program uzmanının onayıyla programı tamamlayanlar 200 saatlik Uluslararası Yoga Alliance sertifikası almaya hak kazanırlar. Uzmanlık sertifikası istemeyen katılımcıların ödev ve seans katılımlarını tamamlama zorunluluğu yoktur. Bu durumdaki kişilere katılımcı sertifikası sağlanabilecektir.
 • Programa katılımınıza engel oluşturan herhangi bir sağlık sorununuz varsa, lütfen önce doktorunuza danışın ve durumunuz hakkında Yelina ile iletişim kurun.
 • Nefess Yoga olarak; sunduğumuz ayrıcalıklar ve ödeme planı konularında sizinle birebir iletişime geçerek size en uygun çözümleri sunmamız için, sayfanın sonundaki formu doldurabilir veya nefessyogaegitim@gmail.com e-posta adresine yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 • Uzmanlarımız ile iletişime geçmek için tanıtım derslerine katılabilir ya da randevu alarak yüz yüze görüşebilirsiniz.    


* Nefess Yoga, uzmanlaşma programı katılımcılarına özel indirimli üyelikler ve etkinlikler sunmaktadır. Eğitime katılan öğrenciler 6 aylık Nefess Yoga Online üyeliğini indirimli olarak 1000 TL'ye alabilirler. Bu üyeliği alan öğrencilerimiz eğitimi tamamlamaları durumunda online staj yapma imkanına sahip olurlar.

** Nefess Yoga, uzmanlaşma programı kapsamındaki meditasyon oturumları, gözlem seansları ve asistanlıklar için ücret talep etmemektedir.

Kimler Katılabilir?

Herkese açık (6 aydan daha az yoga tecrübesi olanların bizimle irtibata geçmesi gerekmektedir.)

Buluşma Tarihleri ve Saatleri:

12 Şubat Cumartesi - Oryantasyon
26 - 27 Şubat 10:00 - 16:30
2 Mart 20:00 - 22:00
12 - 13 Mart 10:00 - 16:30
23 Mart 20:00 - 22:00
2 - 3 Nisan 10:00 - 16:30
13 Nisan 20:00 - 22:00
23 - 24 Nisan 10:00 - 16:30
27 Nisan 20:00 - 22:00
7 - 8 Mayıs 10:00 - 16:30
18 Mayıs 20:00 - 22:00
28 - 29 Mayıs 10:00 - 16:30
8 Haziran 20:00 - 22:00
15 Haziran20:00 - 22:00
18.- 19 Haziran 10:00 - 16:30

İnziva : 1-4 Eylül

Uzman: Yelina Tayfur & Yardımcı Eğitmen Yasemin Sarpaşan  (Arzu Rezzan Sunam ve Asu Somer'in katkılarıyla)

Yelina Tayfur Kabatepe kimdir?

Yelina, 2006 yılında yoga ile tanıştı ve uzmanlaşma eğitimlerini Zeynep Aksoy, David Cornwell, Zeynep Çelen ile tamamladı. Yelina, 2015 yılından beri Nefess Yoga bünyesinde Hatha Yoga uzmanlaşma programları düzenliyor ve temel seviyede ders vermeye uygun yoga uzmanları yetiştiriyor. Yoga Alliance

Yıllar içerisinde, dünyanın farklı yerlerinde, Richard Freeman, Matthew Sweeney, Rolf Naujakat, Godfrey Devereux, Donna Farhi, Chuck Miller, Loise Ellis gibi hocalarla birlikte çalışma fırsatı buldu. Aynı zamanda Hindistan Mysore'da Ashtanga Yoga Institute bünyesinde Sharath Jois ile çalıştı.

Yelina, 3-senelik, mindfulness temelli travma çözümlemesi ve psikolojik dayanıklılık eğitim programı olan Organic Intelligence HEART eğitimini tamamladı ve Organic Intelligence ilke ve pratiklerini verdiği derslere ve eğitimlere dahil ediyor. Yelina, JRI - Center for Trauma bünyesinde 300 saatlik Travmaya Duyarlı Yoga eğitimine devam ediyor. Derslerinde güvenli alan yaratmak ve travmayı ve sinir sistemine etkilerini gözeterek yoga & meditasyon dersi vermek üzerine yoğunlaşıyor ve yoga uzmanının yeri, kimliği, öğrencilerle ilişkide güç dengeleri ve sınırların korunması ile ilgili kafa yoruyor.

Yelina, Amerikan Hastanesi Code Lotus Mindfulness Programı’nın kurucu ekibinde yer alıyor.

Uzun zamandır Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği gönüllüsü olan Yelina, aynı zamanda "Yoga ve Ekolojik Farkındalık" konusunda da etkinlikler düzenliyor ve bir yandan da serbest olarak avukatlık mesleğini sürdürüyor.

Çalışma Zoom Platformu üzerinden gerçekleşecektir. Görüşmelerin linki sadece katılımcılarla paylaşılmaktadır. Katılımcıları görmek ve kişiye özgü yönergeler verebilmek adına sizleri görmek isteriz, ancak kameranız yok ya da kapalı tutmayı tercih ediyorsanız atölyeyi gerçekleştiren uzmanımız ile iletişime geçmenizi rica ederiz.

Etkinlik Bilgiler

 • Yer: Online


Ön kayıt formu