Görüntülemekte olduğunuz etkinliğin tarihi geçmiştir.
Güncel eğitimlerimizi görmek için lütfen tıklayın.

Bu program, Yin Yoga stiline odaklanan, 200 saat Yoga Alliance onaylı bir temel yoga uzmanlaşma programıdır.

Yin Yoga’nın kökü Hatha Yoga’ya dayanır. Özellikle kalça, leğen kemiği, bel bölgesi, omurga ve bacaklardaki bağ dokuları ve eklemleri hedef alan, meditatif bir yoga uygulamasıdır. Genel olarak, yerde yapılan pozlar içinde uzun süreli kalınır ve uygulama sırasında hedeflenen bölgelerdeki kasların serbest bırakılması araştırılır. Çin Akupunktur sisteminde ortaya konan bedendeki Meridyen enerji kanallarının akışını düzenleyerek, organ ve beden sağlığını güçlendirir. Yin yoga her seviyeye uygun bir çalışmadır.

Programın amacı, mezun olan katılımcıların güvenli bir şekilde Yin Yoga seansı verebilecek hale gelmesidir. 200 saatlik bu temel program, belirtilen buluşma günlerinde uzmanlar ile bire bir çalışmalar ve bir inziva sürecini içerir.

Dönem boyunca ister Nefess Yoga'da program katılımcılarına özel indirimli üyelik paketlerimizden alarak, ister üye olduğunuz başka bir yoga stüdyosunda olmak üzere minimum 20 Yin Yoga seansına katılım gereklidir. Program süresince indirimli üyelik paketlerinden faydalanmak için Nefess Yoga ile iletişime geçebilirsiniz. Nefess Yoga’ya minimum 6 aylık üyelik yaptıranlar, 3 ay staj yapma imkanına da sahip olurlar. Staj seansı vermek, uzmanlığa geçiş için oldukça faydalı bir adımdır. Program süresince öğrendiklerinizi pekiştirmek için Nefess Yoga’da ücretsiz olarak 6 Yin Yoga seansına gözlemci olarak katılırsınız. Bunun detayları ilk buluşmada konuşulacaktır. Buluşmalar dışında, çeşitli grup çalışmaları, okuma ve ödevler yapmanız beklenir. Ücretler:
20 Ekim'e kadar ERKEN ÖDEME indirimi: 4100 TL+KDV; tek sefer, nakit veya 4250 TL+KDV taksitli
20 Ekim sonrası : 4500 TL+ KDV taksitli


Kimler katılabilir?

En az 6 aylık yoga deneyimi olan, her seviyeden ve her yaştan kişiye açıktır, istekli olan herkes katılabilir. Esnek, zayıf, genç olmak gerekli değildir; öğrenmeye ve uygulamaya gönüllü olmak kafidir.

Katılımınıza engel oluşturacak bir sağlık sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, lütfen önce doktorunuza danışın ve durumunuz hakkında uzmanlar ile görüşün.


Sertifika:


Programı başarı ile tamamlayanlar, Yoga Alliance tarafından onaylı uluslararası geçerliliğe sahip 200 saatlik bir temel yoga uzmanlığı sertifikasına sahip olacaklardır.

Sertifikayı alabilmek için aşağıdakileri tamamlamanız gerekir:
- Teorik ve pratik uzmanlaşma programı (hafta sonu buluşmaları ve inziva süreci)
- Bireysel çalışmalar, grup çalışmaları, ödevler, okumalar
- Stüdyoda Yin Yoga seanslarına katılım (minimum 20 seans)
- Stüdyoda Yin Yoga seanslarına gözlemci olarak katılım (minimum 6 seans)


Buluşma Takvimi:


16-17 Aralık 2017, 09:30 - 18:00

13-14 Ocak 2018, 09:30 - 18:00

10-11 Şubat 2018, 09:30 - 18:00

17-18 Mart 2018, 09:30 - 18:00

14-15 Nisan 2018, 09:30 - 18:00

12-13 Mayıs 2018, 09:30 - 18:00

9-10 Haziran 2018, 09:30 - 18:00

İnziva: 20-25 Eylül 2018- Hızır Kamp (Kazdağları)

Ücretsiz tanıtım buluşmaları:

23 Eylül Cumartesi / 14:15-15:30
16 Ekim Pazartesi / 20:30-21:45
9 Kasım Perşembe / 19:00-20:15Yasal Koşullar:

1. Program min. 10 kişi ile açılacaktır, katılımcı sayısı 25 kişi ile sınırlıdır.
2. Avantajlı Kayıt Ücreti, 20 Ekim 2017 tarihine kadar yapılacak peşin ödemelerde geçerlidir.
3. Kesin kayıt işlemi için minimum 1000 TL ön ödeme yapılmalıdır. Kaydın iptali halinde ön ödemenin iadesi yoktur.
4. Katılımcılar herhangi bir sebeple programı yarıda bırakmaları durumunda, varsa kalan ödemelerini ödemekle yükümlüdürler.
5. İnzivanın yol ve konaklama masrafları, program ücretine dahil değildir.

Program boyunca en az 20 adet yin yoga seansına katılım gerekmektedir. Nefess Yoga’dan en az 6 ay üyelik almış ve programı tamamlamış olan öğrenciler Nefess Yoga’da staj seansı verme imkanı elde ederler. Program boyunca öğrenciler 6 ve 12 aylık üyeliklerde %20 indirimden, programdan mezun olanlar ise ömür boyu 3-6-12 aylık üyeliklerde %10 indirimden yararlanabilir.

Nefess Yoga olarak; sunduğumuz ayrıcalıklar ve ödeme planı konularında sizinle bire bir iletişime geçerek size en uygun çözümleri sunmamız için, sayfanın sonundaki formu doldurabilir veya nefessyogaegitim@gmail.com e-posta adresi ile Helin Kutlan ile iletişime geçebilirsiniz.

Uzmanlarımız ile iletişime geçmek için nefessyinyogaegitim@gmail.com adresinden sorularınızı iletebilir, tanıtım buluşmalarına katılabilir, ya da randevu alarak yüz yüze görüşebilirsiniz.

İhtiyacı olan,programa adanmışlık gösterecek (program gerekliliklerini yerine getirmek, düzenli yoga yapıyor olmak vb.) ve yoga deneyimi olan 1 kişiye tam, 1 kişiye yarım burs verilecektir. Niyet mektubunuzu nefessyinyogaegitim@gmail.com adresine 20 Ekim tarihine kadar gönderebilirsiniz.


Program:

Teori ve Felsefe
• Öğrenmenin reçetesi (Shravana, Manana, Nididhyasana)
• Yin yoganın prensipleri (Tattvas)
• Yoga Felsefesine giriş
• Tao Felsefesine giriş
• Yin yoga ile yang yogayı anlamak
• Yin yoganın tarihçesi

Fonksiyonel Anatomi ve Fizyoloji

• Vücut sistemleri. Özellikle muskuloskeletal, sinir ve solunum sistemi üzerinde daha detaylı durulacaktır.
• Kas ve eklemler nasıl çalışır
• Eklemlerin yapısı ve bedendeki 14 segmentin hareket analizi
• Bedendeki 10 temel kas grubu
• İskelet yapı farklılıkları ve germe / kompresyon kavramları
• Yin Yoga Poz Grupları - Pozların hedef bölgeleri ve işlevleri
• Yoga için işlevsel yaklaşım (anatomik mandalalar)
• Yoganın bedendeki etkisi, yoga pozlarının yararları
• Basit sakatlıklar ile çalışmak
• Çi ve Meridyen sistemine giriş
• Çakra sistemine giriş

Uygulama
• Yin yoga pozları
• Yin yoga pozlarının analizleri
• Yang yoga serileri (Tao Vinyasa Akışları)
Pranayama ve Meditasyon
• Meditasyon ve Sinir Sistemi
• Meditasyon uygulamaları
• Pranayama uygulamaları

Öğretme Metodolojisi
• Pozları güvenli bir şekilde öğretmek için dikkat edilmesi gerekenler
• İşlevsel ve estetik anlatımlar ile yin yogayı etkili bir şekilde aktarmak
• Yin yoga serileri oluşturmak ve seans vermek
• Yeni başlayan, sakatlığı olan veya ileri seviye için pozları modifiye etmek
• Yoga uzmanının rolü ve sorumlulukları
• Öğrenci ile iletişim, dokunma sanatı, öğrenciye yardımcı olma
• Destek malzeme kullanımı ve düzeltmeler

Beslenmenin Yogası
• Beslenmenin yogası
• Bilinçli farkındalıkla beslenme (Mindful Eating)
• Ayurvedaya giriş (beden-zihin-ruh bütünlüğünü hedefleyen kadim Hint sağlık sistemi)
• Modern dünya yaşamında işlevsel ve temiz beslenmenin esasları

Ödevler
• Yin yoga seansı hazırlamak
• Özel ve grup seansları vermek
• Kitap ve makale okumaları (İçsel yolculuğu destekleyecek çeşitli metinlerin okunması, videoların izlenmesi ve bunların üzerinden paylaşım yapmak)
• Yazılı ödevler
• Seanslara katılım


Önceki Programın Mezunlarından;

"Yin yoga uygulaması ile birlikte bedenimde ve zihnimde fark ettiğim değişimleri anlamak ve derinleştirmek isterken, Asu ve Melis'in eğitimi bu farkındalığı keşfetmek için harika bir başlangıç noktası oldu. Eğitimde deneyimlediğim her an beni kendime daha yakınlaştırdı ve kendi bedenimle, zihnimle aslında her zaman iletişimde olabileceğimi anlamamı sağladı. Bedenimin ihtiyaçlarını, kendi sesimi duyarak, uygulama yaparak karşılayabilmek bana, kendi kendime yetebilme güveni sağladı." (Hazal A.)


"Hedefin, başarının aşırı önemsendiği, hareketin içinde durmanın önemsizleştiği günümüzde durup kendini dinlemek, kendi bedeniyle iletişime geçmek isteyen her yaştan insanın yin yoga eğitmenlik eğitimine katılımısını öneririm.
Asu ve Melis, kendinizi iç bütünlüğünüzde ayrışmamış, bir bütün halinde hissetmenizi sağlayan iki güzel insan. Öğrenirken hep birlikte öğrendiğinizi hissettiğiniz bir yer arıyorsanız, öğretenle öğrenenin iç içe geçtiği, kendi dünyanızı baştan sona yeniden irdelemenizde oldukça devrimsel bir eğitim olduğunu tüm içtenliğimle söyleyebilirim." (Ali İhsan T.)


"Bu programa katılma kararım hayatımda kendim için verdiğim en doğru ve güzel kararlardan biriydi diyebilirim. Bedenimi, kendimi keşfettim, kazandığım farkındalıkların kişisel gelişimime çok büyük katkısı oldu. Bedenimle iletişimim arttıkça kendime güven duygum gelişti, kendimi olduğum halimle daha çok sevmeye başladım çünkü bir şeyleri ‘olduğu haliyle’ kabul etmeyi öğrendim. Farklı bir kültür ve sistemi daha yakından tanımış oldum, tanıdıkça daha çok sevdim. Bu eğitimi sadece hoca olmak için değil; bana bu kadar iyi gelen bir şeyin ne olduğunu daha iyi anlamak için almıştım. Aynı zamanda iltihaplı eklem romatizmamı ilaçsız tedavi edebileceğime inandım. Bu işin içine girdikçe merakım arttı, öğrenme yolundaki isteğim çok arttı, hayattaki en önemli gerçeğin gün içersindeki koşuşturmalar değil kendimizi dinlememiz ve gözlemlememiz olduğunu farkettim, bu düşüncelerime yansıdı ve yaşam kalitem arttı.

Yin yoga bana anda kalmayı öğretti. Her zaman hayattaki koşuşturma içersinde olan, 2 dakikalık bulduğu boşluklarda bile telefonuna bakan insanlarız. Bir şey yapmadığımız zaman kendimizi bir şey kaçırıyor sanarak kötü hissediyoruz. Yin yoga bana koşturmanın içersinde sakin kalabilmeyi, kendimle bağlantımı korumamı, koştursam bile bir an durup ne yaptığımı ‘farketmeyi’ öğretti. Herkes için aynısını ve daha güzel deneyimleri diliyorum." (İpek N.)


"Pratikte derinleşme, anatomi bilgisi eksikliğim, yin pozların içindeki derin hisler gibi bir kaç beklentim ve öğrenme isteğim vardı. Eğitimin ilk gününden itibaren eğitim grubumuzun içinde herkesin öğrenen, herkesin öğreten olması ile nasıl keyifli bir yolculuğa çıktığımı hemen anladım. Eğitim süresince kendi bedenim üzerinde artan gözlem gücüm, zamanla kelimelerime, okuduğum kitaplara, hayatıma tesir etmeye başladı. Yoga pozlarının isimlerinden çok beden parçaları üzerindeki deneyimlerimiz, yani bedene dair öğrendiğimiz her bilgi eğitim boyunca yaptığımız keyifli grup çalışmaları ile unutamayacağımız hediyeler verdi bize." (Atakan Ü.)Uzmanlar

Asu Somer

2004’de başlayan yoga yolculuğu, 2008’de Yin Yoga ile tanışmasıyla yeni bir yörüngeye oturdu. Hatha, Vinyasa, Shadow, Dinamik, Free Yoga gibi stilleri deneyimlemiş biri olarak ilk uzmanlık programını Yin alanında tamamlamıştır. Anatomik yaklaşım yogaya bakış açısını radikal bir şekilde yeniden yapılandırmıştır. Bu yeni anlayışla 2011’den bu yana yoga seansları vermeye devam etmektedir.

Daha fazla bilgi için www.asusomer.com

Melis Ulaş

2003 yılında deneyimlediği ilk yoga seansından sonra, 2010 yılında annesinin kanser tedavisi için fiziksel ve ruhsal pek çok uğraş verdiği sırada; bedeninde, nefesinde, zihninde ve yaşamsal farkındalığında gördüğü olumlu değişimler binlerce yıllık bu kadim öğretiye olan hayranlığını artırdı. 2011’de Paul Grilley ile Yin Yoga ve Anatomi, 2012 yılında Pınar Enginsu ile Yoga Temel Uzmanlaşma Programı ve ardından Leslie Kaminoff ile Yoga Anatomi, 2013 yılında Çağ Gürle ile Yoga Temel Uzmanlaşma Programı ve Zeynep Çelen ve Çağ Gürle ile Yoga İleri Seviye Uzmanlaşma Programlarını tamamladı. 2014 yılında Devrim Akkaya ile 200 saatlik Yin Yoga Uzmanlaşma Programını ardından 100 saatlik Çakraların Psikolojisi programını tamamladı. Takip eden süre boyunca Devrim Akkaya’nın tüm uzmanlaşma programlarında asistanlık yaptı. Halen Nefess Yoga’da grup seansları ve özel seanslar vermektedir.

Melis, 2010 yılından beri işlevsel beslenme prensiplerini günlük beslenme rejimine dahil ederek bu alanda yoğunlaşmaya ve beslenmenin insan doğası üzerindeki etkisi konularında araştırmalar yapmaya başladı. 2011 yılında Şef Mehmet Ak’ın düzenlediği “Çiğ Beslenme Şeflik Atölyesi'ne katıldı. Russell James’in “Çiğ Beslenme Şeflik Programı” ve Jennifer Cornbleet'in “Çiğ Beslenme Şeflik Kursunu” tamamladı. Ardından Vegetarian Health Institute’un “Vegan Beslenme Eğitim Programını” bitirdi. 2014 yılında Ulli Allmendinger’in “Ayurvedaya Giriş” kursunu tamamladı ve 2015 yılı Ocak ayı itibariyle sağlıklı ve işlevsel beslenmeye yönelik seminer ve atölyeler düzenlemektedir.

Facebook: Melis’le Besleyici Yaşam
Web: www.melisulas.com


Etkinlik Bilgiler

  • Yer: Nefess Yoga