Görüntülemekte olduğunuz etkinliğin tarihi geçmiştir.
Güncel eğitimlerimizi görmek için lütfen tıklayın.

Ayşegül Çallı ile Bütünsel Hareket Terapi Programı
7 Ocak - 13 Mart, 2022

Bütünsel Hareket ve Yoga programında bedeni yoga pratiği üzerinden bütünsel bir yaklaşımla, herkesi kapsayacak şekilde güvenli ve dengeli bir araştırmayla irdeleyeceğiz. Program içeriği her yaştan her bedenin ihtiyaçlarını okuyabilmeniz ve bu ihtiyaçlar üzerinden sağlıklı ve güvenli bir bütünsel hareket uygulaması yaptırabilmeniz için sizi her yönden destekleyecek şekilde hazırlanmıştır.

Bu program ile bedeni bütünsel bir anlayışla yeniden keşfedip, kendinize şefkat ve kabulle yaklaşabileceğiniz bir anlayış oluşturmayı, bu anlayışı tüm derslerinize taşıyıp - her bedeni içine dahil eden güvenli ve etkili yoga uygulamaları- hazırlamayı öğreneceksiniz.
Bütünsel yaklaşımda her bedenin farklı olduğunu bilerek yoga uygulamasında karşılaşabileceğimiz anatomik farklılıkları, rahatsızlıkları öğrenip, yaklaşımda alternatif çözümler ve kabulleri irdeleyeceğiz.
Rahatsızlıkları ve anatomiyi yoga hocalarına yönelik; derslerinde ve pratiklerinde uygulanabilecek basitlik ve fonksiyonellikte öğrenip, bedenin bütünsel çalışma mantığını alışılmışın dışında yoga uygulamaları ve gündelik hareket dinamikleri üzerinden irdeleyeceğiz.
Hiçbir sistemi dışarıda bırakmadan; bedene, nefese ve gözleme alan açarak yoga pratikleri ile içsel yolculuğumuza bütünsel bir bakış açısıyla yaklaşacağız.
Yoga uzmanları bu programa katılarak; derslerinde karşılaşabilecekleri çeşitli rahatsızlıklara ve incinmelere hassasiyetle yaklaşmayı, her yaştan, her bedenle güvenle çalışmayı öğrenecek ve derslerinde herkese alan açabilir hale gelecekler. Yoga uzmanı olmayan düzenli yoga pratiği olan katılımcılar ise bu bilgilerle kendilerine güvenli ve dengeli bir yoga pratiği oluşturabilirler.

Program İçeriği:
Yoga yolculuğuna ruh, beden zihin üzerinden bütünsel yaklaşım
Meditasyon, Nefes, Bütünsel Hareket ve Yoga; prensip, ritim ve teknikleri
Fonksiyonel Anatomi
Hücre, dokular, sistemler, kemikler, kıkırdak doku, kas, bağ doku, ligament, tendon, bursa
İskelet sistemleri; aksiyel, apendiküler, ekstremiteler
Anatomik planlar, terimler
Anatomik farklılıklar
Anatomik pozisyon, postür analizi,
Rapor, emar, röntgen okuma
İskelet hareket biçimleri ve segmentleri
Eklemler, çeşitleri
Omuz ve leğen kemiği kuşağı
Omurga sistemi, vertebral detaylar
Bedende döngüsellik ilkesi, hareket örgüleri ve dinamik stabilizasyon
Fasya, miyofasyal bantlar, Tensegrity İlkesi
Beden spiralleri, Tom Myers Anatomy Trains
Kaslar, kasın çalışma prensipleri
Solunum anatomisi, diyafram
Kas hafızası, stabilizasyon, mobilizasyon yaklaşım ve teknikleri
Merkez kasları uyandırma teknikleri
Yoga asana yaklaşımı üzerinden; beden, zihin, ruh ve farklılıklarımız
Yoga uygulamasında asanalara akış ve tekrarlarla hassasiyetle yerleşmek
Hiza, hizasızlık, aktiflik, pasiflik araştırması
Acı, hassasiyet, rahatsızlık irdelemesi
Isınma serileri
Eklem yogası
Ders kurgusu ve serileme teknikleri
Hedef bölgeye göre ders hazırlamak (bel, boyun, kalça, bacak, omuz, sırt, vb.)
Asana modifikasyonları, yardımcı (prop) kullanımı, farklı düzlemlerde asana uygulaması (duvarda, sandalyede, vb.)
Yoga incinmelerinde yaklaşım ve rehabilitasyon
En sık karşılaşılan kronik kas iskelet deformasyonları, detayları ve yaklaşım önerileri (Bel, boyun fıtığı, skolyoz, donuk omuz, vb.)

80 saat olan bu program 300 Saatlik İleri Seviye programın bir modülüdür.  
Nefess Yoga'da 200 Saatlik Temel Uzmanlaşma Programı tamamlamış olanlar bu programı tamamladığında 300 Saatlik İleri Seviye Programını tamamlamak üzere saatlerini saydırabilir ve Yoga Alliance onaylı sertifika alabilirler.

Kimler Katılabilir ?
Bu program 200 saatlik temel hocalık eğitimini tamamlamış yoga uzmanlarına ve yoga uzmanı olmayan en az 3 aylık düzenli yoga pratiği olan yoga öğrencilerine açıktır.
(Tanısı konulmuş bir rahatsızlığınız varsa lütfen eğitmene bildiriniz.)

Buluşma Takvimi
7-8-9 Ocak
28-29-30 Ocak
18-19-20 Şubat
11-12-13 Mart
Cuma: 20:00-21:30 / Cumartesi – Pazar: 09:00-16:30
İnzivası yoktur.

Ücret: 4800TL (Nefess Yoga Mezunlarına*: 4200TL)
*Herhangi bir Nefess Yoga 200 Saatlik Uzmanlaşma Programı mezunlarına.
Erken Ödeme İndirimi ile: 4200TL TL
Erken Ödeme İndirimi için Son Tarih: 5 Aralık 2021


Program Koşulları ve Sertifika

Sertifikaya hak kazanmak için;  
Tüm online buluşmalara eksiksiz ve canlı olarak açık kamera ile zamanında katılmanız ve katılım süresince kameranızın açık olması, buluşmalardaki tüm pratiklere yine açık kamera ile katılım göstermeniz,
Süreç içinde verilen ödevleri uzman tarafından belirtilen zaman aralığında eksiksiz olarak tamamlamanız ve programı zamanında bitirmeniz gereklidir.  
Eğitmenin minimum 10 stüdyo dersine eğitmen tarafınca belirtilen zaman aralığında --eğitim süresince- açık kamera ile katılmanız gerekmektedir.
Program süresince sadece 1 öğlenden sonra ya da toplamda 4 saat katılmama hakkınız vardır. Bir sonraki buluşmaya kadar kaçırdığınız bölümü kayıttan izlemiş olmalısınız. Tüm eğitim pratiklerine katılım zorunludur.  
Katılım gerçekleşmeyen buluşma kayıtlarına erişim, gerçekleşen buluşmadan itibaren 1 hafta süreyle mümkün olacaktır.

Katılamayacağınızı öngördüğünüz zamanı uzman ile önceden iletişime geçip, sebepleriyle bildirmeniz gereklidir.

Bu Program (80 Saat) 300 Saatlik İleri Seviye programın bir modülüdür. Nefess Yoga'da 200 Saatlik Temel Uzmanlaşma Programı tamamlamış olanlar bu programı tamamladığında 300 Saatlik İleri Seviye Programını tamamlamak üzere saatlerini saydırabilir.  Diğer katılımcılar katılım sertifikası alacaklardır.

Kayıt
Nefess Yoga olarak; sunduğumuz ayrıcalıklar ve ödeme planı konularında sizinle bire bir iletişime geçerek size en uygun çözümleri sunmamız için, sayfanın sonundaki formu doldurabilir veya nefessyogaegitim@gmail.com e-posta adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Uzman: Ayşegül Çallı

Yogayla 2016 yılında tanıştım ve kalbimden vuruldum.  
2017 yılında yoga dersleri vermeye başladım; Hatha Yoga, Vinyasa Yoga, Yin Yoga, Yoga Terapi, Hamile Yogası özelinde yoga hocalık eğitimlerimi tamamladım. Nefess Yoga başta olmak üzere çeşitli yerlerde ve türlerde düzenli yoga dersleri vermeye de devam ediyorum.
Bel fıtığı, boyun fıtığı, eklemlerdeki mobilitenin yitirilmesi, kifoz, skolyoz, lordoz, ms, parkinson gibi rahatsızlıklara sahip kişilerle; rahatsızlıklarının bedene getirdiği fiziksel kısıtlamalar üzerine yıllardır bire bir çalışmaktayım. Yaptığım bu çalışmalardan edindiğim sonuç ise; hareket ve nefesi hayatımıza yoga ile ekleyerek bedenin zekasını uyandırıp; kaybedilen hareket kapasitesine yeniden ulaşmak, kronik ağrıları azaltmak mümkün.  
Bu yolda öğrencilerime; edindiğim bilgiler ve tecrübeler ışığında alan tutup, gündelik hayatta beden ve nefesleriyle kurdukları ilişkinin sağlıklı bir şekilde kuvvetlenmesi için çalışmalar yapmaktayım. Eğitimini aldığım yoga türlerine ilave olarak iki yıldır hocam Carlos Tao ile FluidUs Method üzerinden çalışmalarımı düzenli olarak yürütmekteyim.
Beden üzerindeki araştırmalarımı, hareket biçimleri ve bizlerin bununla kurduğu bağlantıyı kendi bedenim ve birlikte çalıştığım bedenlerden gözlemlemeye, öğrenmeye, konusunda uzman uluslararası hocalarla çalışmaya devam ediyorum.
Tüm bunları harmanlayıp varlığa ve varoluşa bütünsel bir yaklaşımla bakmayı, bunu yoga pratiklerimde de uygulamayı araştırıyorum. Bu bilgilerimi; yolculukta öğrenip deneyimlediklerimi, bedendeki keşiflerimi sizlerle paylaşarak yeni bir yolculuğa çıkmaya hazırım.


Çalışmalar Zoom Platformu üzerinden gerçekleşmektedir. Görüşmelerin linki sadece katılımcılarla paylaşılmaktadır. Eğitmenin kişiye özgü yönergeler verebilmesi için katılımcıları görmesi gerekmektedir. Özel nedenlerden dolayı kameranızı kapalı tutmanız gerektiğinde eğitmeni bilgilendirirmeniz gerekmektedir.Etkinlik Bilgiler

  • Yer: Online