Yelina Tayfur ile 200 Saat Temel Yoga Uzmanlık Programı
18 Şubat - 4 Haziran 2023


Travmaya duyarlı ve sinir sistemi bilgili yaklaşımla yoga ve meditasyon uygulamasının temellerini derinlemesine öğrenmek ve öğretmenin incelikleriyle tanışmak, yoga felsefesi ile ilgili bakış açınızı derinleştirmek ve kendi kendinize güvenle uygulayabileceğiniz bir yoga pratiği geliştirmek için gelin bize katılın.

Yoga uzmanlığı yapmak istemiyorsanız, sadece yogada derinleşmek istiyorsanız da katılabilirsiniz.

Nefess Yoga olarak senelerdir bu programı düzenli olarak açıyoruz. Mezun öğrencilerimizi staj programları, ileri seviye modüller, farklı yoga alanları konusunda düzenlediğimiz kurslar ile destekliyor ve öğrencilerimize eğitmenimiz olarak Nefess Yoga çatısında yer açmaya özen gösteriyoruz.

Program gerekliliklerini yerine getirerek programı tamamlayanlar uluslararası geçerliliği olan Yoga Alliance onaylı sertifika almaya hak kazanırlar ve yoga seansları verebilirler.

Süreç Yelina Tayfur rehberliğinde ve Yardımcı Eğitmen Yasemin Sarpaşan ile Nefess Yoga eğitmenlerinden Arzu Rezzan Sunam, Asu Somer'in katılımları ile gerçekleşecektir.


Bu programda neler var?
Yoga ve meditasyonu günlük hayatınızın bir parçası haline getirecek şekilde kendi uygulamanızı oluşturmayı deneyimleyecek ve güvenli ve dengeli bir şekilde yoga seansları vermeyi öğreneceksiniz.

Güvenli ve dengeli bir seans için gerekli olan unsurları (poz sıralanışındaki zekâ, akış, nefes ve hareket bağlantısı, yönlendirmede incelikler, dilde sadelik, "bandhalar", elementler, çakralar gibi) bütüncül bir yaklaşımla ele alacağız.

Programda sinir sistemi üzerinde yoğun bir şekilde duracağız. Polyvagal Teori üzerinden sinir sistemi fizyolojisini ve motor tepkileri anlamayı ve bu anlayışı seanslara katmanın yollarını keşfedeceksiniz. Buna paralel olarak, yoga uzmanı olarak "alan açmak ve alan tutmak", "kolaylaştırıcılık" ve "topluluk oluşturma" konuları hakkında derinlemesine konuşacağız.

Yoga tarihini, toplumsal arkaplana da bakarak, doğu - batı mitoloji ve felsefeleriyle birlikte ele alacağız. Patanjali'nin Yoga Sutralarında geçen Yoga'nın Sekiz Kolundan "Yamalar & Niyamalar", programımızın iskeletini oluşturacak. Bu sosyal ve kişisel pratikleri her buluşmaya yayarak kapsamlı bir şekilde işleyeceğiz. Yoga Sutralar ve Bhagavad Gita'danbölümleri irdelediğimiz ayrı buluşmalarımız da olacak.

Fonksiyonel anatomi yaklaşımıyla ve anatomik farklılıkların farkındalığı ile; her bedenin kendine özgü hallerini gözeterek ders vermekle ilgili incelikleri öğreneceksiniz.

Bu programda Donna Farhi, Michael Stone, Godfrey Devereux, Erich Schiffmann, Bessel van Der Kolk, Stephen Porges gibi uzmanlardan ilham ve parçalar olacak. Yogaya, Polyvagal Teori, Organic Intelligence, Travmaya Duyarlı Yoga, Vipassana, Zen ve Şaman öğretileri gibi farklı alanlardan yararlanarak bütüncül bir yaklaşımla bakıyor olacağız. Programda yazı, müzik, resim gibi farklı ifade yollarını dahil eden yaratıcı bölümler de olacak.

En önemlisi, bütün bu bilgileri kendi birikim, deneyim ve ilgi alanlarınızla harmanlayarak özgün bir yaklaşım ve dil oluşturmayı öğreneceksiniz.

Programdan mezun olduğunuzda 200 saatlik uluslararası Yoga Alliance sertifikasına sahip olacaksınız.

Program bittikten sonra da sorularınızı konuşmak, paylaşmak ve birbirimizi güncellemek için beraber karar vereceğimiz tarihlerde devam eden buluşmalar yapacağız.


Program Koşulları
Program, Zoom üzerinden online formatta yapılacaktır. İnziva, ayrıca belirlenecek olan bir yerde konaklamalı olarak geçekleşecektir.

200 saat, Yelina ve yardımcı eğitmenler ile yapılacak pratik ve teorik çalışmalar ve; yoga dersleri, bireysel ve grup çalışmaları, okumalar, ödevler ve eğitmen ile birebir görüşmeler ile tamamlanır.

Uzmanlaşma programını tamamlamak için tüm buluşmalara katılım zorunludur.

Program sürecinde, katılımcının en az 40 Hatha Yoga seansına ve 10 meditasyon oturumuna katılımı beklenir. Ayrıca seans gözlemi, seans asistanlıkları ve program kapasamında verilen ödev ve çalışmalar da gereklilikler dahilindedir. Bunlarla ilgili detaylı bilgi ayrıca verilecektir.

Program sürecinde, katılımcılar, öğrendiklerini uygulamaya ve yakın çevresine aktarmaya başlayacaktır. Bunun için bireysel uygulama yapmaları ve program kapsamında belirlenecek olan tarihlerde bir deneme ders/demo ders vermeleri beklenir.

Sadece yukarıdaki yazılı şartları yerine getiren ve program uzmanının onayıyla programı tamamlayanlar 200 saatlik Uluslararası Yoga Alliance sertifikası almaya hak kazanırlar.
Uzmanlık sertifikası istemeyen katılımcıların ödev ve seans katılımlarını tamamlama zorunluluğu yoktur. Bu durumdaki kişilere Nefess Yoga katılımcı sertifikası sağlanabilecektir.

Nefess Yoga olarak; sunduğumuz ayrıcalıklar ve ödeme planı konularında sizinle birebir iletişime geçerek size en uygun çözümleri sunmamız için, sayfanın sonundaki formu doldurabilir veya nefessyogaegitim@gmail.com e-posta adresine yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Uzmanlarımız ile iletişime geçmek için tanıtım derslerine katılabilir ya da randevu alarak yüz yüze görüşebilirsiniz.

Nefess Yoga, uzmanlaşma programı katılımcılarına özel indirimli üyelikler ve etkinlikler sunmaktadır. 6 Aylık Nefess Yoga üyeliği alan öğrencilerimiz programı tamamlamaları durumunda online staj yapma imkanına sahip olurlar.

Nefess Yoga, uzmanlaşma programı kapsamındaki meditasyon oturumları, gözlem seansları ve asistanlıklar için ücret talep etmemektedir.

Program bittikten sonra da sorularınızı konuşmak, paylaşmak ve birbirimizi güncellemek için beraber karar vereceğimiz tarihlerde devam eden buluşmalar yapacağız.

Programda yazılı belgelere süresiz ve yoga serileri için kayıtlara 1 yıl süreyle ulaşım hakkınız olacak.


Kimler Katılabilir?
Herkese açıktır. (6 aydan daha az yoga deneyimine sahipseniz bizimle iletişime geçin)
Programa katılımınıza engel oluşturabilecek herhangi bir sağlık sorununuz varsa, lütfen önce doktorunuza danışın ve durumunuz hakkında bizimle iletişime geçin.


Buluşma Tarihleri ve Saatleri
14 Ocak Cumartesi - Oryantasyon Buluşmas*ı ( Katılım mecburi değildir. )

18 & 19 Şubat - 1. Buluşma**
22 Şubat Çarşamba - Kitap Kulübü 1- Akşam***
1 Mart Çarşamba - Akşam***

4 & 5 Mart - 2. Buluşma
15 Mart Çarşamba - Akşam

18 & 19 Mart - 3. Buluşma
22 Mart Çarşamba - Kitap Kulübü 2 - Akşam

1 & 2 Nisan - 4. Buluşma
19 Nisan Çarşamba - Kitap Kulübü 3 - Akşam
24 Nisan Pazartesi - Akşam

29 & 30 Nisan - 5. Buluşma
10 Mayıs Çarşamba - Akşam

13 & 14 Mayıs - 6. Buluşma
24 Mayıs Çarşamba - Kitap Kulübü 4 - Akşam

27 & 28 Mayıs - 7 . Buluşma - Yeni!
31 Mayıs Çarşamba - Akşam

3 & 4 Haziran - 7. Buluşma

*Ortanyaston buluşması saatleri: 10:00 - 13:00
**Haftasonu buluşmaları: 10:00 - 17:00
***Çarşamba Akşam buluşmaları: 20:00 - 22:00


Uzman: Yelina Tayfur
Yardımcı Uzman: Yasemin Sarpaşan
Katkı Sunam Eğitmenler: Arzu Rezzan Sunam & Asu Somer


Ücret:
15.000 TL + KDV
*Ödeme planı için mutlaka bize ulaşın, taksit ve diğer imkanlarımızı öğrenin.

• Eğitim ücretine 3 Aylık Online Nefess Yoga üyeliği dahildir.
• Ücrete inziva ulaşım ve konaklama masrafları dahil değildir. İnziva opsiyoneldir ve inziva tarihi ve yeri daha sonra belirtilecektir.

Burs: Programa katılım için ihtiyacı olanlara çeşitli oranlarda burs imkanı sunuyoruz.
Başvurularınız için lütfen yelinatayfuryoga@gmail.com adresine kendinizi tanıtan bir mail atarak bize ulaşın.

Nefess Yoga olarak; sunduğumuz ayrıcalıklar ve ödeme planı konularında sizinle bire bir iletişime geçerek size en uygun çözümleri sunmamız için sayfanın sonundaki formu doldurabilir veya nefessyogaegitim@gmail.com e-posta adresi üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yelina Tayfur Kabatepe kimdir?
Yelina, 2006 yılında yoga ile tanıştı ve uzmanlaşma eğitimlerini Zeynep Aksoy, David Cornwell, Zeynep Çelen ile tamamladı. Yelina, 2015 yılından beri Nefess Yoga bünyesinde Hatha Yoga uzmanlaşma programları düzenliyor ve temel seviyede ders vermeye uygun yoga uzmanları yetiştiriyor.

Yıllar içerisinde, dünyanın farklı yerlerinde, Richard Freeman, Matthew Sweeney, Rolf Naujakat, Godfrey Devereux, Donna Farhi, Chuck Miller, Loise Ellis gibi hocalarla birlikte çalışma fırsatı buldu. Aynı zamanda Hindistan Mysore'da Ashtanga Yoga Institute bünyesinde Sharath Jois ile çalıştı.

Yelina, 3-senelik, mindfulness temelli travma çözümlemesi ve psikolojik dayanıklılık eğitim programı olan Organic Intelligence HEART eğitimini ve JRI - Center for Trauma bünyesinde 300 saatlik Travmaya Duyarlı Yoga (Trauma Sensitive Yoga) eğitimini tamamladı. Travmaya Duyarlı Yoga ilke ve pratiklerini verdiği derslere ve eğitimlere dahil ediyor, derslerinde güvenli alan yaratmak ve travmayı ve sinir sistemine etkilerini gözeterek yoga & meditasyon dersi vermek üzerine yoğunlaşıyor ve yoga uzmanının yeri, kimliği, öğrencilerle ilişkide güç dengeleri ve sınırların korunması ile ilgili kafa yoruyor.

Yelina, Amerikan Hastanesi Code Lotus Mindfulness Programı’nın kurucu ekibinde yer alıyor.

Uzun zamandır Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği gönüllüsü olan Yelina, aynı zamanda "Yoga ve Ekolojik Farkındalık" konusunda da etkinlikler düzenliyor ve bir yandan da serbest olarak avukatlık mesleğini sürdürüyor. Blog yazılarılarını topladığı bir websitesi var: www.yelinatayfur.com

Yerinizi hemen ayırtın!

Aşağıdaki ön kayıt formunu doldurun, en kısa zamanda eğitim ile ilgili sizinle iletişime geçelim.