Görüntülemekte olduğunuz etkinliğin tarihi geçmiştir.
Güncel eğitimlerimizi görmek için lütfen tıklayın.

CAN BORA İLE TAO VİNYASA VE TERAPÖTİK ASANALAR EĞİTİMİ


2 Nisan 2016 – 29 Mayıs 2016 


26 Mart Cumartesi saat 11.00-13.00 arasındaki tanıtım pikniğimizi hava durumundan ötürü stüdyomuza taşıdık. Aynı saatte Nefess Yoga'da görüşmek üzere...  

Çocukluğundan beri tiyatro ve dans eğitimi alan Can Bora, yıllardır beden üzerine araştırma yapıyor. Kendi pratiğine kattığı psikosomatik yaklaşımı iki senedir derslerinde öğrencileriyle paylaşması sonrasında ise bu konular dahilinde bir içerik ile Tao Vinyasa ve Terapötik Asanalar Eğitimi ile sizlerle bir araya geliyor.

Türkiye’deki en kapsamlı Tao Vinyasa Eğitimi

Türkiye’deki en kapsamlı Tao Vinyasa eğitimi olan bu eğitim; Tao Vinyasa akışları haricinde psikosomatik hareket tekniklerinin yoga asana pratiğinde nasıl kullanılacağına dayanıyor. Güncel hareket ve restorasyon olan psikosomatik tekniklerin, yoga pratiğinde kullanılışı ve etkisini araştırarak yoga pratiğinize farklı ve derin bir bakış açısı sunacak olan bu eğitim; “Neden yoga?” “Benim için yoga nedir?” “Peki yogayı güncel hayatımda nasıl uygulayabilirim?” gibi soruları derinlemesine işleyip konuşma fırsatı sunuyor. Yaratıcı enerjinizin açılmasını destekleyecek kuramsal ve pratik alıştırmaları içeren bu eğitim; modern psikolojiden beslenen bir yaklaşımla, beden-zihin ilişkisi ve burada hareketin önemini kavramanıza yardımcı olacak.

 

Yoga sanatı, beden parçalarını bir araya getirerek, merkeze toplamanın altını çizer. Hepimizin bildiği gibi, yoga asanaları daha dikey ve stabildir. Hareket ve psikosomatik teknikler ise daha rahat, mekana yayılan ve dairesel hareketleri kapsar. Yogadan farklı iki tekniğin (dans ve psikosomatik) yoga sanatına nasıl entegre olduğunu ve kendi yoganızı bu tekniklerle nasıl geliştirebileceğinizi sunan bu eğitim aynı zamanda; hem öğrenci hem de eğitmenler için yoga pratiğinizi sorgulamanızı hedefliyor.

Tao Vinyasa


Tao Vinyasa; Yin Yoga’nın öncüleri Paul ve Suzee Grilley tarafından yaratılan, klasik yoga pozlarının modern dans ve dövüş sanatları ile harmanlanmasından oluşturulan bir yoga stilidir. Tao Vinyasa’da 3 temel akış bulunur: Altın Tohum, Savaşçı ve Uçan Ejderha. Her akış bedenin farklı bir bölümünü ve bedenin güçlendirilmesini hedef alır. Bedendeki eril (yang) enerji uyandırılırken, aynı zamanda “chi” enerjisi üzerine de çalışılır.

Terapötik Asanalar


Bu eğitimin diğer kısmında ise, her akış için hedef bölgeleri temel alan “terapötik pozların” uygulanmasıyla denge araştırılır. Terapötik pozlar; CranioSacral, Axis Syllabus, Alexander, Feldenkrais, Fasya Terapi gibi güncel hareket tekniklerinden oluşturulmuş olup, klasik yoga pozları değildir. Zihin-beden farkındalığını temel alan, “psikosomatik hareket teknikleri”nin yoga sanatına uygulanmış halleridir. Terapötik pozlar; bedeninin kendi kendini iyileştirme gücünü hedef alır. Yapılan araştırma çok daha derin bir bölgede gerçekleşir ve bu araştırmanın neticesi net bir şekilde zihin ve beden tarafından algılarda genişleme (expansion) ve bırakma/salma (release) olarak kendini gösterir.


Tao Vinyasa ve Terapötik Pozlar Eğitimi’nin son kısmı ise yoğun meditasyon ve “chi” enerjisi alıştırmalarını içerir. "Chi" enerjisini pratiğinizde ve derslerde nasıl kullanabileceğinizi, "Chi" temalı dersler oluşturmanızı ve enerjiyle yapılan yoga pratiğinin beden ve zihin üzerindeki etkisini de araştırmış olacağız.

Bu eğitim ile amacı eğitmenlik olanlar
Tao Vinyasa akışlarını derslerde öğretebilmek, Terapötik Pozların yoga sekanslarındaki yeri, önemi ve uygulanışını kavramak,  Meditasyon Teknikleri ve Meditasyonda Derinleşmeyi sağlayacak bir deneyim edinirken; kişisel yoga pratiğini derinleştirmek isteyenler ise yoga pratiğine yeni ve güncel bir bakış açısı ve anlayış getirmenin yanı sıra yogayı daha iyi özümseme fırsatını yakalayacaklar. 


Eğitim Akışı:


Altın Tohum, Savaşçı ve Uçan Ejderha Akışları


İşlevsel Anatomi ve detaylı poz analizleri


Hara Bölgesi ve Dan-Tien Enerji Noktaları


Niyetin önemi ve Chi enerjisinin Niyet üzerindeki etki ve uygulanışı
(Barbara Brennan ekolü)


Chi alıştırmaları


Çakra Meditasyonları ve Pranayama


Hatha Yoga - Tao Vinyasa & Terapötik Asanalar karşılaştırması


İkili, üçlü ve grup halinde Tao Vinyasa akışlarının deneyimlenmesi


Beden ekonomisi & özgür form kavramı


Ders sekansı oluşturma


Zemin farkındalığı, beden ile ilişkisi; “release” ve “shaking” kavramları ve parasempatik sinir sistemi.


Psikosomatiğe giriş ve algılarda açılım (expansion)


Psoas Kası ve yoga pratiğindeki önemi


Constructive Rest; ön ve arka omuz, boyun açıcı asanalar

 

Psikosomatik Asanalar ve Meditasyon (Fasya Terapi, Gestalt, Release & Body-Mind Centering)


Yoga pratiğinizi sorgulatacak ve farklı bakış açıları sunacak metin, okuma ve ödevler


 

EĞİTİM İLE İLGİLİ DETAYLAR:


Eğitim Dili: Türkçe


Eğitim süresi: 60 saat


Katılımcı Sınırı: En az 8, en fazla 20 katılımcı ile düzenlenecektir.


SERTİFİKA

Can Bora ile 60 Saatlik “Yoga’da Derinleşme: Tao Vinyasa ve Terapötik Asanalar Eğitimi” Sertifikası


Sertifikanın hak edilmesi için yapılması gerekenler:


*2 Nisan 2016 – 29 Mayıs 2016  tarihleri arasında yapılacak olan eğitime eksiksiz katılım gösterilmesi gerekmektedir.


*Verilen araştırma ve pratik ödevlerinin yapılması gereklidir.


 


EĞİTİM PROGRAMI:

Haftasonu Buluşmaları: 12:30 - 18:00

 

1.EĞİTİM: 2 Nisan 2016 – 29 Mayıs 2016  

1. Modül: 2-3 Nisan

2. Modül: 23-24 Nisan

3. Modül: 7-8 Mayıs

4. Modül: 28-29 Mayıs

EĞİTİM ÜCRETİ VE ÖDEME SEÇENEKLERİ:


Eğitim ücreti: 900TL+KDV
Nefess üyelerine özel eğitim ücreti: 850TL+KDV

*Eğitime katılmak için 300TL+KDV ön ödeme yapılması gereklidir.
**Kaydın iptali halinde ön ödemenin iadesi yapılmamaktadır.
***Katılımcı sayısı en az 8, en fazla 20 kişi olacaktır.

Sorularınız ve online rezervasyon için sayfanın sonundaki formu
doldurabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz:


nefessyogaegitim@gmail.com

0 (506) 027 07 04 - Bade Okçuoğlu

(216) 550 03 00


Eğitim hakkındaki tüm sorularınız için: canbora8@gmail.com

Can hakkında detaylı bilgi : www.can-bora.com


CAN BORA HAKKINDA


1986 İstanbul doğumlu Can, Özel Saint Joseph Fransız Lisesi ve Paris 3 - Sorbonne Nouvelle Üniversitesi “Tiyatro Bilimi” mezunudur. Aynı üniversitede, “Çağdaş Tiyatro ve Dijital ve Görsel Sanatlar” alanında iki adet yüksek lisans tezi bulunmaktadır. Oyunculuk eğitimini Pera Güzel Sanatlar Akşam Okulu ve Paris Hector Berliotz Belediye Konservatuarı’nda sürdürdükten sonra, Barselona’da çağdaş ve modern dans eğitimine başladı. 10 yaşından beri tiyatro ve dans alanında ulusal ve uluslararası eğitimlere katılmaya halen devam etmektedir. Çocukluğundan beri insan bedeni ve “potansiyeli”ni merak eden Can, üniversitede tiyatro ve dans okurken, Ashtanga Yoga ile tanıştıktan kısa bir süre sonra, Kundalini Yoga’yı deneyimledi. Artan beden enerjisi, değişen zihin-beden ilişkisi dikkatini çekti ve Ashtanga Yoga pratiğine birkaç sene devam ettikten sonra “psikosomatik” hareket teknikleriyle tanıştı (Skinner Release, Fasya Terapi, Craniosacral, Axis Syllabus, Gestalt, Otantik Hareket,vs.). İnsan algı sisteminin sanıldığından daha çok derin ve uzun olduğunu deneyimlemesi, “gerçekliğin” öngörüldüğünden daha da kapsamlı olduğunu fark etmesi ve sorgulaması -psikosomatik çalışmalara ara vermeden- yogaya olan ilgisini sürdürdü. 2011-2012′de Berivan Aslan Sungur’un teşvikiyle burslu olarak Yin Yoga TT’yi tamamladı. Bu süre boyunca, yoga, “çaktırmadan” Can’ın hayatının daha derin ve sağlam bir parçası olmaya başladı. 2014 senesinde Berivan Aslan Sungur’un Yin Yoga TT’sinde asistanlığını yaptı. Aynı zamanda 2014′te Yiğit Zırtıloğlu ile AcroYoga eğitimine başladı. Lise yıllarında Merkez Bilgi Alanı Vakfı – Sevgi Ersoy tarafından Reiki 3 olan Can, aynı zamanda Quan Yin 1-2, Kristallerle Şifa gibi uzun süreli enerji eğitimlerine katılmıştır. 2 senedir Barbara Ann Brennan ve Osho ekolünden; insan psikolojisi ve iç (bilinçaltı) sistem dinamikleri üzerine özel danışmanlık almaktadır. 2011 senesinde “berika” isimli tiyatro & dans kolektifini kuran Can, bağımsız yazar, yönetmen ve performans sanatçısı olarak çalışmalarına devam etmektedir. Can, Chris Chavez ile yoga eğitimini sürdürmektedir. Can, yoga pratiğini şu temeller üzerine kurmaktadır: Sağlıklı ve esnek bir beden; merkezlenmiş/topraklanmış/bedene ingirgenmiş beden enerjisi. Dolayısıyla, açık ve berrak bir zihin, iç kuvvet. Ve de en önemlisi, kendini kapamayan bir “kalp”. Bundan belki de daha önemli olan ya da yoganızın sizi götüreceği en yegane durum ise: “How do you deal with yourself?” - “Esas kendinizle nasıl başa çıkıyor/ilgileniyorsunuz?” Yoga pratiğiniz, mat üzerinden gündelik ve özel hayatınızın en derin kıvrımlarına dahi işlemedikçe, -bence- yoga esas görevini yerine getirmemiş oluyor. Şunu unutmamak gerekli: hayat dediğimiz süreç, kalbimizden kalbimize bir yolculuk/süreç. Bunun adına da hayat diyoruz. Önemli olan sizin hayatta nerede/nasıl durduğunuz ve daha derin bir seviyede ise, kendinizi ne olarak gördüğünüz, kendinizle nasıl ilgilendiğiniz.

ÖNCEKİ MEZUNLARDAN YORUMLAR:


“Altın Tohum, Savaşçı ve Uçan Ejderha akışlarını ilk defa Tao Vinyasa Workshopları’nda Can hocamdan öğrendim. Akışları son derece akılda kalıcı şekilde öğrettiği için halen kendi pratiğimde ve verdiğim derslerde de rahatlıkla uygulayabiliyorum. Hara bölgesine odaklı
çalışmalar ve Chi enerjisini de bu workshopta öğrenmiş olmam eğitimden son derece memnun kalmamı sağladı. Teşekkürler Nefess, teşekkürler Can hocam.” - Hamiyet Akbaş / Yoga eğitmeni

“Yoga, Tai-Chi, dans… Nefes, akış, uçuş, güç, denge, özgür hareket alanları, esneklik, yumuşaklık ve eğlence… Hepsi birlikte… Üstüne bir de Can’ın enerjisiyle dönüşüm… Tao Vinyasa aşığı iseniz ya da akışlar biraz da olsa ilginizi çekiyorsa bu eğitimi kaçırmayın!”
- Derya Demiroğlu / Yoga eğitmeni & Performans Sanatçısı


Etkinlik Bilgiler

  • Yer: Nefess Yoga Moda